لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

تريلوژی «آپو» <br> The Apu Trilogy


تريلوژی «آپو» از تحسين برانگيزترين دستآوردهای ساتياجيت ری و سينمای هند به حساب می آيد. سه فيلم « آواز جاده کوچک» (پاتر پانچالی)، « مغلوب ناشده » (آپاراجيتو) و «دنيای آپو» (آپو سانسار) بر اساس رمان کلاسيک و اتوبيوگرافيک «بی بوتيبوسان» ساخته شده و در برگيرنده زندگی قهرمان داستان از طفوليت تا اوان جوانی است.

اين درام درخشان درباره رشد شخصی کاراکتر اصلی، با صراحت شعر آواز جاده کوچک تا عمق روانی مغلوب ناشده تا کمدی-رمانس دنيای آپو، در ضمن منعکس کننده تکامل ساتياجيت ری به عنوان يک فيلمساز درجه اول نيز هست.

مضمون هايی که در سراسر اين تريلوژی به چشم می خورد همان هايی است که در اغلب آثار بزرگ کلاسيک می بينيم، مثل تضاد شهر و روستا، سنت و تغيير، زندگی و مرگ، که از يک فيلم به ديگری ادامه داشته و در اين راستا تکامل و توسعه پيدا کرده است.

موزيک هر سه فيلم پرداخته «راوی شانکار» است و از نوع احساسی و توجيه کننده صحنه های غريب و تکان دهنده که در نوع خودش بدعتی وصف ناشدنی و قابل تعمق است.

هريک از فيلم ها را می توان به تنهايی هم ديد و از آن لذت برد، اما هر سه فيلم درکنار هم يکی از غنی ترين تجارب بصری تاريخ سينما را دربر می گيرد.
XS
SM
MD
LG