لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

مک کين به اوباما گفت ملاقات بدون پيش شرط با احمدی نژاد به وی مشروعيت ميدهد


باراک اوباما کانديدای دمکرات و جان مک کين کانديدای جمهوری خواه رياست جمهوری آمريکا در نخستين مناظره خود در دانشگاه می سی سی پی نسبت به اقتصاد و جنگ در عراق به شدت اختلاف نظر پيدا کردند.

آقای مک کين گفت شکست در عراق پيامدهای خطيری نظير افزايش نفوذ ايران در منطقه و افزايش خشونت های فرقه ای به بار خواهد آورد.

آقای اوباما با ابراز مخالفت با درگيرکردن ارتش آمريکا در جنگ درعراق، خطر افغانستان را بزرگتر دانست و گفت هزينه های جنگی که از ٦٠٠ ميليارد دلار نيز فراتر رفته است بودجه آمريکا را در هنگامی که در داخله به اين پول نياز هست تحت فشار قرار داده است.

سناتورمک کين در بخش ديگری از مناظره اظهار داشت اگر ايران به سلاح های اتمی دست يابد، موجوديت اسرائيل را به خطرخواهد انداخت و تهديدی برای تمامی منطقه خواهد بود. آقای مک کين درباره نياز به تحريم های بيشترعليه ايران سخن گفت و اضافه کرد که آمريکا نميتواند اجازه دهد «هولوکاست دومی» در جهان روی دهد.

سناتوراوباما در پاسخ اظهار داشت می پذيرد که يک ايران مسلح به جنگ افزارهای اتمی خطری جدی برای اسرائيل خواهد بود و خاطر نشان ساخت که سپاه پاسداران انقلاب يک تشکيلات تروريستی است، با اين حال افزودبرخلاف نظر آقای مک کين می خواهد يک ديپلماسی مستقيم سختگيرانه را با ايران در پيش بگيرد.

آقای مک کين ازاين که رقيب دمکرات وی می خواهد با رهبران ايران گفتگو کند اورا مورد انتقاد قرارداد و گفت آقای اوباما بدون هيچ شرايط قبلی با احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ملاقات خواهد کرد و چنين ملاقاتی به رفتار غيرقانونی جمهوری اسلامی مشروعيت خواهد بخشيد.

آقای اوباما در پاسخ گفت به عنوان رئيس جمهوری آمريکا حق خود را محفوظ می دارد با هرکس که فکر کند ديدار با او آمريکا را امن نگاه خواهد داشت گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG