لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

گزارش تحلیلی: مشارکت سیاسی جامعه عرب تبار آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری


محمد الشین ناوی، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن


آرای آمریکایی های عرب تبار در رقابت های ریاست جمهوری در سرنوشت رییس جمهور آینده این کشور نقش کلیدی بازی می کند.

نتیجه یک نظرسنجی سراسری حاکی از آن است که در انتخایات ریاست جمهوری ماه نوامبر امسال، آرای آمریکایی های عرب تبار با اختلاف ۲۱ درصدی با جان مک کین، کاندیدای جمهوری خواه، نصیب باراک اوباما خواهد شد.

دست اندرکاران برگزاری این نظرسنجی چنین امری را تغییر تاریخی در طرفداری آمریکایی های عرب تبار به سوی حزب دموکرات نامیده اند.

شهروندان عرب آمریکایی، با توجه به مسائل داخلی کشور همچون وضعیت اقتصادی، خدمات درمانی، اشتغال و تحصیلات، الگوهای مشابه سایر اقشار مردم آمریکا را نشان داده اند.

اما نظرخواهی عمومی زاگبی بین المللی، که یک گروه نظرسنجی خصوصی ست نشان می دهد نارضایتی از عملکرد دولت جورج بوش در سیاست خارجی و مسائل داخلی کشور، پایگاه مردمی حزب جمهوری خواه را بین اکثریت رای دهندگان آمریکایی عرب تبار تخریب کرده است.

جیمز زاگبی، برادر جان زاگبی، مدیر این شرکت نظرسنجی، رییس موسسه اعراب آمریکاست که مسئولیت این نظرسنجی را که نتایج آن ۱۸ سپتامبر منتشر شد به عهده داشته است.

زاگبی می گوید نتایج این نظرخواهی بر یک تغییر عقیدتی حائز اهمیت بین رای دهندگان آمریکایی عرب مهر تایید می زند. وی می گوید ۴۴ درصد کل جمعیت آمریکایی های عرب تبار درانتخایات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ به جورج بوش و ۳۸ درصد به ال گور نامزد حزب دموکرات رای دادند.
این در حالی است که ارقام نظرسنجی جدید نشان می دهد در انتخابات امسال ۵۴ درصد کل رای دهندگان عرب آمریکایی به اوباما رای خواهند داد و تنها ۳۳ درصد از مک کین حمایت خواهند کرد.

زاگبی می گوید این اختلاف رای آمریکایی عرب ها درایالتهایی که رقابت بین کاندیداهای دموکرات و جمهوری خواه بسیار نزدیک است، تفاوتهای عمده ای پدید می آورد و در نتیجه نهایی انتخابات نقش تعیین کننده ای دارد.

وی خاطر نشان می کند: « فکرمی کنم تاثیر آرای آمریکایی های عرب تبار در میشیگان بسیار مهم است و به همین دلیل است که دفاتر تبلیغاتی هر دو حزب توجه ویژه ای به این گروه نشان می دهند. حدود ۴ تا ۵ درصد کل آرا به این گروه تعلق دارد و نقش آمریکایی عرب ها در این زمینه بسیار حیاتی است و نتایج رقابتهای میشیگان و ویرجینیا نیز برای کاندیداها سرنوشت ساز است. به نظر من حتی آرای آمریکایی عرب ها در اوهایو و احتمالا در فلوریدا و پنسیلوانیا تاثیر بسیاری خواهد داشت. در ایالت های شرقی همچون اوهایو و ویرجینیا که رقابت بین دو کاندیدا بسیار است، حدود ۲ درصد رای دهندگان آمریکایی عرب هستند.»

زاگبی می گوید ارقام نظرسنجی نشان می دهد اشتغال، وضعیت اقتصاد، و سپس جنگ عراق، صلح خاورمیانه و خدمات درمانی از جمله مسائلی ست که در زمره اولویت های رای دهندگان آمریکایی عرب تبار قرار دارد.

بر اساس آخرین ارقام اداره آمار ایالات متحده رقمی نزدیک به ۳/۵ میلیون آمریکایی عرب تبار در ایالات متحده اقامت دارند. دو سوم کل این جمعیت فقط در ۱۰ ایالت متمرکز شده اند.

ندین وهاب ، مدیر روابط عمومی موسسه اعراب آمریکا، می گوید این جمعیت عظیم درمقام یک گروه اجتماعی و از نظر سیاسی بسیار فعالند.

وهاب می گوید: « جمعیتی حدود ۸۰ درصد از آمریکایی های عرب تبار برای شرکت در انتخابت ثبت نام کرده اند. در واقع جامعه عرب تباران آمریکا، پس از یهودیان و شهروندان آمریکایی آفریقایی، مقام سوم مشارکت فعال در انتخابات را کسب کرده اند. جامعه ما با حضور ۶۰ درصدی در ستادهای انتخاباتی و در صندوق رای گیری نیر بسیار فعال است. بنابراین ما در مقام عضوی از این جامعه نه تنها در مراحل انتخابات بلکه در مسائل مختلف و مراحل سیاسی کشور نقش فعال ایفا می کنیم.»

موسسه اعراب آمریکا، طی ۲۰ سال گذشته فعالیت های خود را بر تقویت سیاسی و مدنی جمعیت آمریکایی عرب تبارها متمرکز کرده است. این موسسه از فعالیت های انتخاباتی متعددی حمایت می کند.

ثبت نام رای دهندگان در گردهمایی هایی همچون «یا الله»، که مشارکت فعال رای دهندگان در انتخابات را در نظر دارد و برگزاری کارگاههای آموزشی برای رای دهندگان و یا دعوت از کاندیداهای انتخابات و فراهم آوردن فرصتی برای دیدار و پرسش و پاسخ از نامزدهای احزاب، از جمله برنامه های این موسسه بوده است.

جیم موران، نماینده دموکرات ویرجینیا در کنگره، از گستردگی مشارکت عرب تباران آمریکا در مراحل سیاسی ایالات متحده، چه در سطح ملی و چه در امور داخلی ابراز شگفتی می کند.

موران می گوید: « ایفای نقش جمعیت بزرگی همچون جامعه آمریکایی های عرب تبار ایالات متحده در مراحل دموکراتیک، تاثیر گذاری و اعمال تغییر در بخش هایی از آن نقش حیاتی دارد. تغییر اعمال نخواهد شد مگر اینکه نمایندگان محلی برگزیده مردم موضع گیری های خود را با ذهن روشن بازبینی کرده و در اتخاذ سیاستهای خود میانه روی کنند.»

موران می گوید عرب تباران آمریکا باید به هر کاندیدایی که پیروز انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر خواهد شد، یادآوری کنند که آنها نقش خود را ایفا کرده اند و در مقام شهروندان آمریکا از رییس جمهوری جدید انتظار دارند تا پاسخگوی نیازهای آنها باشد.

بصام استوانی، یک فعال جامعه عرب تباران آمریکا، ضمن موافقت با این دیدگاه می گوید :« ما بخشی از این کشور بزرگ هستیم . رای ندادن ما به معنای منزوی کردن جامعه مان است. بنابراین باید نقش فعال و مثبتی بازی کنیم و امیدوار باشیم تا با همکاری هم، آینده بهتری بسازیم و مشارکت، راه دستیابی به چنین هدفی است.»

استوانی می گوید متقاعد کردن اعراب و مسلمانان آمریکا به مشارکت فعال در مراحل انتخابات، تاثیر مهمی در سرنوشت این جوامع خواهد داشت.

ساخت بنای جدید مرکز اسلامی بزرگ در ویرجینیا، ثمره مشارکت فعال این جامعه در فعالیت های مربوط به رقابتهای انتخاباتی نمایندگان کنگره حزب دموکرات و جمهوری خواه شمال ویرجینیا و جلب حمایت آنها بود.

XS
SM
MD
LG