لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

گزارش علمی: سری لانکا سرمایه گذاری در زمینه تکنولوژی اطلاعاتی را افزایش می دهد


کشور سری لانکا امیدوار است بتواند از شرایط پیشرفت های کنونی منطقه و سطح بالای درخواست ها برای فارغ التحصیلان در زمینه تکنولوژی اطلاعاتی در آسیا استفاده کند. یک موسسه تازه آموزشی از سال آینده به منظور تعلیم و تربیت دانشجویان در این کشورآغاز به کارخواهد کرد تا بتواند با سطح درخواست های روزافزون برای فارغ التحصیلان در رشته های تکنولوژی برابری کند.

ران کوربن خبرنگارصدای آمریکا که به تازگی از کلمبو دیداری داشته است گزارشی در این مورد تهیه کرده است که در ادامه ملاحظه می کنید.

در حاشیه پایتخت سری لانکا، کلمبو، بنای تازه پنج میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری موسسه اطلاعات و تکنولوژی به سرعت در دست ساخت است.

این موسسه آموزشی، در مالابی، در یک پارک صنعتی تازه و محل شرکت ها و داد و ستدهای اطلاعات و تکنولوژی ساخته خواهد شد. این موسسه آموزشی آرزوی به واقعیت پیوسته نویل فرناندو، یک بازرگان سری لانکایی، است.

آقای فرناندو که با بودجه شخصی دست به ساختن این آموزشگاه زده است می گوید کلاسهای زبان از برنامه های اصلی و کلیدی این آموزشگاه به شمار می رود. به این صورت فارغ التحصیلان خواهند توانست برای شرکت های چند ملیتی کار کنند:«بنابراین آنچه ما تدریس خواهیم کرد تماما مربوط به آی تی خواهد بود. حتی کلاس های زبان انگلیسی. همه بر اساس اطلاعات و تکنولوژی خواهد بود تا این کارکنان بتوانند در تمامی کشورهای جهان کار کنند. حتی زبانهای کره ای، ژاپنی، چینی هم آموخته خواهد شد چرا که در مناطق آسیایی درخواست های زیادی برای تکنیسین های آی تی وجود دارد.»

فرناندو امیدوار است که این موسسه آموزشی این فرصت را به جوانان سری لانکایی بدهد که به جای تحصیل در یک کشور خارجی در داخل مملکت باقی بمانند.

این موسسه آموزشی می تواند بیش از هزار دانشجو در کلاس هایی در رشته های گوناگون از جمله مدیریت بازرگانی، ارتباطات و تکنولوژِی و مدیریت جهانگردی بپذیرد.

ویکام سنانایاکی، رییس بخش سری لانکای شرکت آمریکایی اوراکل، می گوید هر سال در سری لانکا تعداد فارغ التحصیلان در رشته های مختلف تکنولوژی تقلیل پیدا می کند: « ما هر سال به تعدادی در حدود ۲۰ هزار فارغ التحصیل از دانشگاه ها و موسسات تعلیماتی دیگر نیاز داریم اما درحال حاضر حداکثر این فارغ التحصیلان به تعدادی در حدود ۳۰۰۰ نفر دربخش آی تی می رسد.»

سنانایاکی می گوید مشکل دیگر تفاوت هایی است که بین مهارت های مورد نیاز و سطح تعلیمات به خصوص در پنج سال گذشته به وجود آمده است . بزرگترین مشکل درحال حاضر تشویق دانشجویان برای ادامه تحصیل در سری لانکا به جای کاریابی در کشورهای خارجی است: « این مشکل بزرگ نه تنها مسئله شرکت اوراکل است بلکه در کل این صنعت تاثیر گذار بوده است. ما افراد ورزیده ای را که ارزش ویژه ای برای صنایع کشور دارند به طور دائمی از طریق مهاجرت به کشورهای دیگر منطقه یا غرب از دست می دهیم. »

رییس آموزشگاه اطلاعات وتکنولوژی تازه،چندیما دا سیلوا، معتقد است آموزشگاه تازه خواهد توانست پاسخگوی بسیاری از درخواست های سری لانکا باشد اما هندوستان هنوز یکی از پرکشش ترین مناطق برای بسیاری از این فارغ التحصیلان بشمار می رود.

گیتا کارانداوالا، یک بازرگان سری لانکایی معتقد است که موسسه آموزشی اطلاعات و تکنولوژی در زمان بسیار مناسبی در این کشور تاسیس می شود:«مردم به این مسئله توجه پیدا کرده اند که به خصوص در زمینه مشاغل آی تی کشور سری لانکا به خاطر مهارت های زبانی محل مناسبی برای یک آینده خوب کاری محسوب می شود. من فکر می کنم این زمان مناسبی برای پروژه ای از این نوع است.»

بخش اطلاعات و تکنولوژی این کشور سرمایه گذاری کنند. یک بانک بین المللی از هم اکنون در نظر دارد که یک دفتر حمایت مخصوص در سری لانکا باز کند تا بتواند از تکنیسین های مسلط بر زبان انگلیسی در داخل این کشور استفاده کند.

سری لانکا هم اکنون مورد توجه خاص شرکت های بین المللی است که درنظر دارند در بخش اطلاعات و تکنولوژی این کشور سرمایه گذاری کنند. یک بانک بین المللی از هم اکنون در نظر دارد که یک دفتر حمایت مخصوص در سری لانکا باز کند تا بتواند از تکنیسین های مسلط بر زبان انگلیسی در داخل این کشور استفاده کند.

XS
SM
MD
LG