لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

چانگیرای در مورد وقوع بحران انسانی در زیمبابوه هشدار داد


مورگان چانگیرای، رهبر اپوزیسیون در زیمبابوه، هشدار داده است که اگر دولت جدیدی بر اساس تقسیم قدرت تشکیل نشود، کشور در ماه های آینده با یک بحران انسانی روبرو خواهد شد.

چانگیرای امروز شنبه در حراره به خبرنگاران گفت حدود پنج میلیون و پانصد هزار زیمبابوه ای تا پایان سال جاری به غذا نیاز خواهند داشت.

رهبر جنبش برای تغییر دمکراتیک گفت برای تضمین این که مردم از گرسنگی نخواهند مرد، باید در روزهای آینده قراردادی برای تقسیم قدرت با رابرت موگابه رییس جمهوری بسته شود.

او ابراز خوشنودی کرد و گفت اختلافاتشان قابل حل است.

چانگیرای و موگابه روز ۱۵ سپتامبر یک قرارداد تاریخی امضا کردند که بر اساس آن موگابه بعنوان رییس جمهوری باقی می ماند و چانگیرای پست نخست وزیری را بر عهده می گیرد. اما مذاکرات آنها در روزهای اخیر بر سر تقسیم پست های کابینه متوقف شده است.

زیمبابوه در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مورد اختلاف، ماه ها بدون یک دولت رسمی بوده است. چانگیرای در نخستین دور انتخابات اکثریت رای ها را بدست آورد، اما بدلیل خشونت علیه طرفدارانش از دور دوم خارج شد.

اقتصاد زیمبابوه همچنان متزلزل است، نرخ تورم ۱۱ میلیون درصد تخمین زده می شود، و کمبود مواد غذایی در پی بدی محصولات کشاورزی بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG