لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

گزارش علمی: طب سوزنی دریچه ای از امید را برای مبارزه با سرطان می گشاید


کارول پیرسون، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن


درمانهای نجات بخش سرطان، به ویژه مصرف داروهای ضد سرطان، به پدید آمدن عوارضی همچون گر گرفتگی که ازعلایم یائسگی ست منجر می شود. در واقع درمان زنان مبتلا به سرطان سینه عوارضی همچون گر گرفتگی، عرق ریختن بسیار و بی خوابی به همراه دارد. یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهد طب سوزنی می تواند به بهبود این عوارض کمک کند.

سوسن آذر، که به سرطان سینه مبتلاست، می گوید گر گرفتگی های مکرر که گاه دو بار در ساعت رخ می دهند، آنقدر شدید هستند که به شدت عرق می کنم.

هشتاد درصد زنانی که در حال درمان سرطان سینه هستند، پس ازمصرف داروهای ضد استروژن مثل تاموکسیفن، دچار گر گرفتگی های شدید می شوند.

دکتر الیزابت واکر، که درصدد یافتن راههایی برای کاهش این عوارض بوده می گوید: «زنانی که از علائم یائسگی، همچون گر گرفتگی، درعذابند استروژن مصرف می کنند. برای اکثر زنان مبتلا به سرطان سینه، به این دلیل که در بسیاری از موارد مصرف استروژن به سرطان سینه منجر می شود، این دارو تجویز نخواهد شد.»

داروهای دیگری همچون افکسور، که یک نوع داروی ضد افسردگی ست، به عنوان جایگزین استروژن تجویزمی شوند که به کاهش دفعات گر گرفتن کمک می کند. اما این قرص ها نیز عوراض جانبی دیگری دارند و بسیاری از زنان ترجیح می دهند به جای عوارض جانبی یک داروی دیگر، گر گرفتن را تحمل کنند.

چینی ها، برای درمان عوارض ناشی ازدوران یائسگی به طور سنتی از طب سوزنی استفاده می کنند. به همین دلیل دکتر واکر تصمیم گرفت با یک گروه که از طب سوزنی استفاده کرده اند و گروه دیگری که داروی افکسور مصرف می کردند، یک آزمایش بالینی انجام دهد. نتیجه این پژوهش نمایانگر موثر بودن هردو روش بود.


سوسن آذر نیز که دراین پژوهش شرکت کرده است می گوید: « بعد از گذشت دو تا سه هفته از شروع این آزمایش، تکرر و شدت گر گرفتگی به طورقابل توجهی کاهش یافت.»

بیشتر زنان شرکت کننده در این آزمایش بالینی نتایح مشابهی را تجربه کردند. نه تنها طی سوزنی عوارض جانبی نداشت بلکه میزان گر گرفتن را تا ۵۰ درصد کاهش داد.

یافته های یک پژوهش در فنلاند که اویل سال جاری منتشر شد نیز نتایج مشابهی را به اثبات رسانده است. در ضمن زنان شرکت کننده درتحقیق دکتر واکر، ازافزایش سطوح انرژی و شرایط جسمی و روحی بهتری خبر داده بودند.

در نهایت، زنان دو راه پیش روی خود دارند و در واقع برای درمان گر گرفتگی خود ناچار به استفاده از دارو نیستند. از سوی دیگر، حتی زمانی که این زنان درمان های طب سوزنی را متوقف کردند اثرات مثبت آن تا سه ماه بعد نیز ادامه داشت. در ضمن از طب سوزنی برای کاهش اثرات جانبی انواع دیگر درمان بیماری های سرطان نیز استفاده می شود.

کن دوپای، که برای رفع تنش و نگرانی ناشی از مبارزه با سرطان پروستات از طب سوزنی استفاده می کند، می گوید من از تاثیر طب سوزنی شگفت زده ام؛ به طرز عمیق و خارق العاده ای احساس آرامش می کنم و انگار تنش از همه ماهیچه های بدنم خارج شده است.

مشخص نیست چرا طب سوزنی باعث بهبود این بیماران می شود. شاید سوزن ها عامل ترشح آندروفین و مواد شیمیایی باشند که احساس خوبی به بیماران می دهد.
دکتر واکر خاطر نشان می کند طب سوزنی به طور مستقیم شبکه عصبی بدن را تحت تاثیر می دهد.

XS
SM
MD
LG