لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

هر دو کانديدای رياست جمهوری آمريکا در مورد خطر دسترسی تهران به بمب اتمی اتفاق نظر دارند


باراک اوباما کانديدای رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات، و جان مک کين رقيب او از حزب جمهوريخواه، در نخستين مناظره پيش از انتخابات نوامبر، بر سر سياست خارجی و اقتصاد جرو بحث کردند.

مک کين در مورد سياست خارجی با تحسين بر موفقيت تقويت قوا در عراق تاکيد گذاشت. اوباما تصميم اوليه منجر به حمله به عراق را مورد انتقاد قرارداد و گفت آمريکا بايد توجه خود را به افغانستان معطوف کند.

اين دو سناتور که جمعه شب درشهر آکسفورد در ايالت می سی سی پی مناظره ميکردند، اتفاق نظر داشتند که دستيابی جمهوری اسلامی ايران به تسليحات اتمی تهديدی عمده برای اسرائيل خواهد بود. مک کين بر تحريم هائی شديدتر عليه جمهوری اسلامی تاکيد گذاشت ، و اوباما ديپلماسی قاطع و مستقيم را توصيه کرد .

هر دو کانديدا در مورد بحران مالی در آمريکا از ايده کلی يک برنامه دولتی نجات جانبداری کردند، اما در مورد چگونگی رونق دادن به اقتصاد نظراتی متفاوت داشتند. مک کين گفت دولت لازم است مخارج خود را کم کند. اوباما مک کين را به تصويب سيصد ميليارد دلار معافيت های مالياتی برای ثروتمندان، و بی اعتنائی به احتياجات آمريکائيان طبقه متوسط متهم کرد.

اين مناظره که در دانشگاه می سی سی پی انجام گرفت اذهان را در جهان بخود جلب کرد.

دو مناظره ديگر نيز، يکی برای هفتم اکتبر، و ديگری برای پانزدهم اکتبر برنامه ريزی شده است.

سارا پيلين و جو بايدن، کانديداهای معاونت رياست جمهوری آمريکا از دو حزب جمهوريخواه و دمکرات روز دوم اکتبر مناظره خواهند داشت. رای دهندگان در روز چهارم نوامبر جانشين پرزيدنت بوش را انتخاب خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG