لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۰

روسیه ، فرانسه و پرونده هسته ای ایران


در آخرین ساعاتی که باور در این بود گفتگوئی بین ۱+۵ در مورد وضعیت پرونده هسته ای ایران انجام نخواهد گرفت ، اعلام شد این نشست باحضور نمایندگان ارشد آنها، واز جمله روسیه، روز پنج شنبه تشکیل میشود . در برخی از خبرها وتحلیل ها دراوائل صبح گمان بیشتر بر این بود که روسیه تا زمانی که مشکلش را با موضوع قفقاز حل نکند پرونده هسته ای ایران را کنار خواهد گذاشت، اما در نیمه روز اخبار رسیده نظریات تازه ای را نشان داد، وحتی بی آنکه تاریخ دقیقی مشخص شود تاکیدشد بزودی ۱+۵در همین مورد گرد هم خواهند آمد .

ظاهرا اختلاف وقتی بالا گرفت که آقای بوش در سخنانش در سازمان ملل از هجوم به گرجستان یاد کرد، و بی سبب نبود که کمی دیرتر آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه اظهار داشت نمیشود از یکسو تدابیر تنبیهی در باره روسیه داشت واز سوی دیگر از روسیه تقاضای همکاری کرد.

پاریس، به کفته سخنگوی وزارت امور خارجه، انتظار پاسخگوئی به پیشنهاد تازه دیگری را دارد که برای عبور از مرحله کنونی به ایران داده شده است . اطرافیان آقای سرکوزی گفته اند که او به پرونده خوشبین نیست، واین درست بعداز دیدار وی با آقای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل مطرح شده است .

از طرف دیگر در کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک، زمانی که روزنامه نگاری از رئیس جمهور فرانسه در مورد احتمال دیدار وی با آقای احمدی نژاد پرسید آقای سرکوزی گفت برای من دشوار است دست کسی را بفشارم که میگوید اسرا ئیل باید از نقشه جهان محو شود ، اما ایران وفرهنگ وملت این کشور میراث وعظمتی بس کهن دارند ،و شایسته و طبیعی است که مردم بفکر آینده کشور و صلح باشند. فرانسه در این راه، و کمک رسانی به استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی، کاملا آمادگی دارد اما سلاح اتمی و نظامی در دستان آقای احمدی نژاد با پاسخ منفی روبروست ، زیرا نمیتوان منکر خطرات بعدی آن بود .

خوشبختانه در ایران امکانات گفتگوگسترده است، ومیشود با افکار و عقاید دیگر هم تماس داشت، اما تا زمانی که مردم این دولت را دارند فرانسه واتحادیه اروپا متوجه است که اهمیت موضوع درک نشده ، پس با تحریم موافقت دارد، وبرای عملی ساختن تحریم، به اظهار نظر گذشته ام برمیگردم که بایستی در موضوعات مهم، کشورهای مهمی مانند چین ، روسیه و دیگران را شرکت داد، چراکه اگر همگی تلاش کنیم میتوانیم جلوی فاجعه را بگیریم . در پی همین راه بود که با آقای بشار اسد ارتباط برقرار کردم و اطمینان دارم او در این راه کارگشا خواهد بود .

در محافل دیپلماتیک در پاریس گفته میشود که اگر دولت تهران به راه خود ادامه دهد اسرائیل ساکت نخواهد نشست، وهمزمان آقای سلطانیه در برابر اسناد ارائه شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی آنها را جعلی نامیده و گفته زبان فارسی در انحصار فرد خاصی نیست .

در گرما گرم همین خبرها از قول آقای برنار کوشنر تائید شده که ۱+۵ بزودی نشست خود را انجام خواهد داد، ودر برابر، آقای احمدی نژاد میگوید ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نخواهد ساخت، ولی برای انجام گفتگو آماده است . باید اضافه کرد که هم اکنون در پاریس نمایندگان بیست دولت نشست دو روزه ای رابرگزار میکنند که عنوان آن شناسائی امکانات منع گسترش سلاح های کشتار جمعی است.

XS
SM
MD
LG