لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

بوش ميگويد دمکرات ها و جمهوريخواهان برای نجات وال استريت به توافق ميرسند


پرزيدنت بوش ميگويد دمکرات ها و جمهوريخواهان در مورد برنامه نجات موسسات مالی آمريکائی به دردسر افتاده به توافق ميرسند.

پرزيدنت بوش امروز، جمعه، در يک سخنرانی تلويزيونی اذعان کرد هنوز اختلاف نظرهائی وجود دارد که بايد حل و فصل شود، اما افزود در اينکه بايد اقدامی قاطع و قابل توجه بعمل آيد هيچ اختلاف نظری وجود ندارد.

دولت بوش برای بازگرداندن اعتماد سرمايه گذاران و وام دهندگان، و رونق بخشی به اقتصاد طرحی هفتصد ميليارد دلاری ارائه داده است. اما توافقی بالقوه در مورد اين طرح با توجه به طغيان جمهوريخواهان در مجلس نمايندگان عليه آن معوق مانده است.

مذاکرات ميان نمايندگان دولت و کنگره پنجشنبه شب، بدون نشانه ای از توافق، متوقف ماند. مذاکرات قرار است قبل از ظهر امروز از سر گرفته شود.

چند ساعت پيش از آنکه مذاکرات متوقف شود پرزيدنت بوش راجع به طرح مورد نظر دولت با رهبران کنگره و کانديداهای رياست جمهوری، سناتور دمکرات باراک اوباما و سناتور جمهوريخواه جان مک کين، درجلسه ای در کاخ سفيد، گفتگو و تبادل نظر بود.

خبرگزاريها ميگويند هنگامی که جان بوينر رهبر جمهوريخواهان در مجلس نمايندگان گفت اين طرح عملا به معنای تحت کنترل درآوردن شرکت های خصوصی توسط دولت است و بهمين جهت همفکران و همقطارانش از آن حمايت نمی کنند، جلسه به اختلاف و تشنج کشيده شد.

قانونگذاران دمکرات، مک کين را مسئول بن بست دانستند و او را متهم کردند که سياست های انتخاباتی را وارد مذاکرات کرده است.

کريستوفر داد، سناتور دمکرات و رئيس کميته بانکی سنا، جلسه کاخ سفيد را يک تئاتر سياسی و تلف کننده وقت توصيف کرد.

سناتور اوباما گفت در غايت توافقی حاصل خواهد شد اما افزود وی صحبت مستقيم با مردم را ترجيح ميدهد تا شرکت در جلسه ای برای عکس گرفتن و فيلم برداری.

سناتور مک کين گفت نگرانی هائی موجه و منطقی راجع به هزينه های کلان اين طرح وجود دارد.

رهبران کنگره ديروز، قبل از جلسه کاخ سفيد، گفته بودند توافقی اصولی حاصل شده است، اما بعدا هرگونه توافقی را تکذيب کردند.

طرح نجات، به دولت اجازه ميدهد دارائی های تقريبا بی ارزش و يا کم ارزش شده شرکت های مالی به دردسر افتاده را خريداری کند. بانک ها در واکنش به اين سرمايه گذاريهای بد از دادن وام به صاحبان کسب و کار و مشتريان اکراه دارند. فقدان اعتبارات، اقتصاد را به رکود تهديد ميکند.

جمهوريخواهان در مجلس نمايندگان طرح جايگزينی را ارائه داده اند که از دولت خواستار شکل بخشيدن به بيمه ای است که بتواند از وام های مسکن و سهام مرتبط با چنين وام هائی حمايت و حفاظت کند.

XS
SM
MD
LG