لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

کاخ سفيد و رهبران کنگره از توافق در اصول برنامه نجات وال استريت خبر ميدهند


قانونگذاران ارشد آمريکا ميگويند در مورد اصول برنامه عظيم و کلان نجات دادن بخش مالی آسيب ديده کشور به توافق رسيده اند .

سناتور دمکرات کريستوفر داد، رئيس کميته بانکی سنا، ميگويد تصور ميکند کنگره ظرف چند روز بتواند قانون راجع به اين توافق را به تصويب برساند. با اينحال وی گفت قانونگذاران نخست بايد با پرزيدنت بوش و هنری پالسون وزير خزانه داری صحبت کنند.

قانونگذاران در باره جزئيات توافقشان حرفی نزدند اما گفتند اين توافق به ماليات دهندگان کمک ميکند و حاوی پيامی قوی برای بازارهای مالی است.

پيشترکاخ سفيد از پيشرفتی عمده و قابل توجه در تلاش های شکل بخشيدن به برنامه نجات دادن بخش مالی آسيب ديده آمريکا خبر داده بود.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش و قانونگذاران در مورد چارچوب اين برنامه هفتصد ميليارد دلاری به توافق رسيده اند. .

پرزيدنت بوش امروز با باراک اوباما و جان مک کين کانديداهای رياست جمهوری آمريکا از دوحزب دمکرات و جمهوريخواه در کاخ سفيد ملاقات ميکند تا در باره طرح هفتصد ميليارد دلاری نجات موسسات مالی آمريکائی با آنان گفتگو و تبادل نظر کند.

اين دو کانديدای رقيب قبلا با صدور اعلاميه ای مشترک طرح را ناقص توصيف کرده اند اما در عين حال برای اجتناب از يک فاجعه اقتصادی، و بخاطر کشور، همکاری هر دو حزب را خواستار شده اند.

رهبران عمده کنگره آمريکا نيز در ملاقات امروز حضور خواهند داشت.

سناتور اوباما در آستانه اين ملاقات گفت مذاکره کنندگان هر دو حزب و دولت به توافق نزديک شده اندد.

وی گفت هر توافقی بايد در بر گيرنده نظارت بر برنامه نجات و بازگرداندن پول ماليات دهندگان باشد.

سناتور مک کين نيز خواستار اعمال نظارت مستقل بر برنامه و راهی برای بازپرداخت به ماليات دهندگان شد.

پرزيدنت بوش چهارشنبه شب در يک سخنرانی برای مردم آمريکا که مستقيما از شبکه های تلويزيونی پخش شد از قانونگذاران خواستار تصويب اين طرح عظيم و کلان شد و هشدار داد که اگر کنگره اقدامی فوری انجام ندهد تمامی اقتصاد آمريکا با رکودی طولانی و دردآور روبرو ميشود.

طرح نجات، به دولت اجازه ميدهد دارائی های کم ارزش شده شرکت های مالی به دردسر افتاده را خريداری کند.

بانکها در واکنش به سرمايه گذاريهای بد، از دادن وام اکراه دارند و فقدان اعتبار، اقتصاد را تهديد به رکود ميکند.

پرزيدنت بوش گفت سهام بيشتر تنزل ميکند، ارزش خانه ها پائين تر ميرود، مصادره و حراج خانه ها فزونی ميگيرد ، کسب و کارهائی بيشتر بسته ميشود و ميليونها آمريکائی ديگر مشاغل خود را از دست خواهند داد.

بلافاصله پس از سخنرانی پرزيدنت بوش، بارنی فرانک نماينده ايالت ماساچوستس در مجلس نمايندگان، که کميته خدمات مالی مجلس را رهبری ميکند، گفت قانونگذاران حزب دمکرات در هر دو مجلس نمايندگان و سنا در باره طرح نجات به توافقی رسيده اند که در نظر دارند امروز در ملاقات با همتايان خود از حزب جمهوريخواه درميان بگذارند. به گفته وی نظارت مستقل در اجرای طرح و ضوابطی که در غايت بتواند به مشارکت و بهره برداری ماليات دهندگان از نتايج طرح منجر شود، بخشی از اين توافق است.

XS
SM
MD
LG