لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

گزارش تحليلی:  تلفات ناشی از شير آلوده به مواد شيميايی در چين


در حالی که چين تعهد کرده در مورد ساخت و پخش شير آلوده به مواد شيميايی اقدامات لازم را به عمل آورد و تاکنون چندين نفر در اين ارتباط از کار برکنار شده و يا توقيف شده اند، کشور های وارد کننده، محصول های حاوی شير چين را مورد آزمايش قرار داده و برخی دست به جمع آوری و نابود کردن آن زده اند.

***

رسوايی ناشی از شير آلوده و بويژه شير نوزاد توليد چين، از مرز های آن کشور فراتر رفته و مصرف کنندگان ساير کشور ها را از احتمال وجود شير آلوده در لبنيات و ساير محصولات چون شيرينی و شکلات به وحشت انداخته است .

دست کم ده کشور بويژه در آسيا ورود لبنيات را از چين ممنوع کرده اند.

شير آلوده به مواد شيميايی در چين موجب مرگ ٤ نوزاد و بيماری ٥٤ هزار کودک شد و بدنبال آن بسياری از کشور ها مواد خوراکی صادرشده از چين را مورد بررسی و آزمايش قرار دادند.

آزمايش نشان داده است شير توليد شده در چين دارای ملامين صنعتی است.

٢٢ شرکت توليد کننده لبنيات و شير نوزاد برای کم کردن هزينه و افزودن سود، ابتدا شير را رقيق کرده و سپس به آن ملامين اضافه می کردند تا ظاهراً پروتئين آن افزايش يابد.

ملامين صنعتی که در ساخت پلاستيک و کود به کار می آيد اگر خورده شود موجب ايجاد سنگ کليه خواهد شد که بويژه برای نوزادان مرگبار است.

امروز در سنگاپور جعبه های لبنيات، بستنی، و ساير محصول های خوراکی حاوی شير ساخت چين نابود شد.

يکی از مقام های مسئول امور مواد خوراکی در سنگاپور گفت ماموران دولتی تمامی فروشگاه ها را بازرسی می کنند تا اطمينان حاصل شود مواد غذايی آلوده چينی که از بازار فراخوانده شده به معرض فروش گذاشته نشود و مجازات فروش اين مواد ده هزار دلارجريمه و سه ماه زندان خواهد بود.

در همين حال در پکن سخنگوی دفتر امور تايوان از مصرف کنندگان تايوانی پوزش خواست و گفت دولت وی درمورد شير آلوده تحقيق خواهد کرد و مقامهای تايوان را از نتيجه آن مطلع خواهد ساخت.

دولت چين تقلا می کند سريعا به اين مشکل پاسخ دهد و تاکنون چندين نفر دستگير يا برکنار شده اند.

دولت چين همچنين کنترل بخش عمده ای از شرکت سانلو را که توليد کننده عمده شير بچه آلوده بود به عهده گرفت و دستور به بسته شدن کارخانه توليد شير داد.

در زلاند نو رييس شرکت فونترا که مالک ٤٣ درصد شرکت سانلو است آلودگی شير به ملامين را يک جنايت خواند و گفت اين ادعا را که خبر اين آلودگی دير به مصرف کنندگان اعلام شده مورد تحقيق قرار خواهد داد. او افزود به محض آگاهی از آلودگی، محصولهای شرکت سانلو از بازار ها برچيده شد.

فيليپين نيز ورود ،پخش، و فروش مواد خوراکی ساخت چين را که حاوی شير است ممنوع کرد و در مانيل پايتخت آن کشور، پليس فروشگاه هايی را که مواد خوراکی ساخت چين را می فروشند مورد بازرسی قرار داد.

XS
SM
MD
LG