لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

رییس جمهوری لبنان از پرزیدنت بوش سپاسگزاری کرد


رییس جمهوری آمریکا می گوید کوششهای میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان برای پیشبرد آشتی ملی به منظور پایان دادن به بحران سیاسی در کشور، او را تحت تاثیر قرار داده است.

پرزیدنت بوش در پی دیدار با سلیمان در کاخ سفید در روز پنجشنبه، گفت ایالات متحده در ماموریت برای تبدیل لبنان به کشوری نیرومند که در آن مردم بتوانند در صلح و آرامش زندگی کنند، سهیم است.

پرزیدنت سلیمان با هدف پرکردن شکاف سیاسی بین ائتلاف حاکم لبنان و جنبش حزب الله، یک گفت و شنود آشتی ملی را آغاز کرده است. ایالات متحده از سعد حریری رهبر ائتلاف حاکم طرفداری می کند و حزب الله را یک سازمان تروریستی می داند.

سلیمان از پرزیدنت بوش به دلیل حمایت از لبنان، بویژه نهادهای نظامی آن سپاسگزاری کرد. ایالات متحده از سال ۲۰۰۶ صدها میلیون دلار کمک امنیتی به لبنان تعهد کرده است.

پرزیدنت بوش همچنین قرار است با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کند و در باره روند صلح خاورمیانه با او به تبادل نظر بپردازد.

کاخ سفید می گوید آقای بوش قصد دارد با محمود عباس درباره پیشرفتهایی که تا کنون در جهت ساختن نهادهای فلسطینی و شکل گرفتن طرح دو کشوری اسراییل و فلسطین، که در صلح و امنیت در کنار هم زندگی کنند صورت گرفته است، گفتگو کند.

مقامات فلسطینی و اسراییلی گفته اند تردید دارند قرارداد نهایی صلح تا زمان خروج پرزیدنت بوش از کاخ سفید نهایی شود.

XS
SM
MD
LG