لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

گزارش علمی: هشدار در مورد یک ماده شیمیایی مورد استفاده در ظروف پلاستیکی


کیتی ویور، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

بی پی آ، ماده ای شیمیایی است که معمولا در تولید محصولاتی همچون ظروف غذا، بطری های شیر کودکان، سطح داخلی کنسروهای فلزی و بطری های آب آشامیدنی قابل استفاده مجدد مورد استفاده قرار می گیرد.

بیسفنول آ، ماده ای شیمیایی است که در سطح گسترده ای برای تولید پلاستیک سخت پلی کربنات مورد استفاده قرارمی گیرد.

ظروف نگهدارنده مواد غذایی، بطری های آب آشامیدنی قابل استفاده مجدد و بطری های شیر کودکان، محصولاتی هستند که از جمله انواع بسیار متعدد محصولات حاوی بی پی آ می باشند.

بی پی آ، در ضمن، به طور معمول در سطح محافظ و نگهدارنده داخل کنسروهای مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خوردن مواد غذایی و یا نوشیدن از ظروف حاوی این مواد شیمیایی، منجر به بلعیدن ذرات کوچکی از بی پی آ خواهد شد.

یک تارنمای مربوط به صنعت پلاستیک سازی می گوید بیش از ۴۰ سال است که پژوهشهای مربوط به محصولات تولید شده بیسفنول آ، آن را برای سلامت انسان زیان آور قلمداد نمی کنند. اما بسیاری از کارشناسان، پیامدهای استفاده ازاین ماده شیمیایی را مورد پرسش قرار داده اند.

در حال حاضر، نتایج پژوهش جدیدی در مورد نارسایی قلب و بیماری دیابت بزرگسالان، سرنخ هایی از ارتباط این ماده واین دو بیماری یافته است.
پژوهشگران، حدود ۱۵۰۰ بزرگسال را بر اساس سطوح بی پی آ در ادرارشان به چهارقسمت تقسیم بندی کرده اند.

گرچه میزان بی پی آ در ادرار همه این افراد درمحدوده مجاز سازمان دارو و مواد غذایی ایالات متحده قرار داشت، اما یافته های این تحقیق نشان می دهد گروهی که بیشترین سطوح بی پی آ درادرارشان مشاهده شده بود، بیش از دو برابر نسبت به گروهی که سطوح پایین تری ازاین ماده شیمیایی را داشتند درمعرض ابتلا به نارسایی قلبی و دیابت و یا هر دو بیماری قرار دارند.

مقامات اداره دارو و مواد غذایی و نیز صنایع شیمیایی می گویند یافته های این پژوهش نمی تواند وجود بیسفنول .آ. را به عنوان عامل این بیماری ها به اثبات برساند.

دیوید ملزل، استاد دانشگاه اکستر درانگلستان، که مدیریت این پژوهش را به عهده داشته با چنین ادعایی موافق است. او می گوید در صورت لزوم باید همزمان با انجام تحقیقات جدید، یافته های این پژوهش نیز بار دیگر تکرار شوند. اما درعین حال تاکید می کند، اگر بی پی آ عامل این بیماری ها باشد، کاهش استفاده از آن باید در نهایت، از ابتلا به آنها پیشگیری کند. هفته گذشته، یافته های جدید این پژوهش در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد.

دانشمندان برنامه سم شناسی ملی وابسته به دولت ایالات متحده گزارش نهایی خود در مورد بی پی آ را در اوایل ماه جاری منتشر کرد. آنها دریافته اند استفاده از این ماده شیمیایی، نگرانی هایی پیرامون تاثیراستفاده از آن بر رشد غده پروستات، مغز جنین، نوزادان و کودکان پدید می آورد. یافته های جدید این پژوهشگران نتایج مشابهی را درمورد تاثیرات رفتاری استفاده از این ماده را به اثبات رسانده است. این دانشمندان، اساس تحقیقات و یافته های خود را بر مطالعه حیوانات آزمایشگاهی بنیان نهاده اند.

در عین حال مدیر این برنامه، احتمال تاثیر منفی بی پی آ بر رشد انسان را رد نکرده است. کانادا، اولین کشوری بود که درماه آوریل پیشنهاد کرد استفاده از بطری های پلاستیکی حاوی بی پی آ برای کودکان ممنوع شود. دولت اعلام کرده تا ۱۸ اکتبر تصمیم نهایی دراین مورد را منتشرخواهد کرد. در حال حاضر، بعضی از کالاهای پلاستکی با عنوان «عاری از بی پی آ» به فروش می رسند.

اما در عین حال، ماده شیمیایی جایگزین و مضرات احتمالی آن نیز نگرانی برخی از مصرف کنندگان را برانگیخته است.

XS
SM
MD
LG