لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

سربازان پاکستان بسوی هلیکوپترهای ناتو تیراندازی کردند


مقامات نظامی پاکستان می گویند سربازان بسوی هلیکوپترهای ناتو پس از آنکه از افغانستان وارد پاکستان شدند، تیرهای اخطار شلیک کردند.

یک سخنگوی ارتش به صدای امریکا گفت هلیکوپترها که خلبانان امریکائی آنها را هدایت می کردند، پیش از بازگشت به افغانستان به تیراندازی پاسخ دادند.

ارتش امریکا و ناتو ورود هلیکوپترها به حریم هوائی پاکستان یا تیراندازی به سوی سربازان را تکذیب کرده اند.

در مورد وارد آمدن خسارات یا تلفات به دو طرف گزارشی نرسیده است.

این نخستین بار است که مقامات ارشد دو طرف یک حادثه تیراندازی بین هلیکوپترهای ناتو و نیروهای مرزی پاکستان را تایید کرده اند.

ماموران اطلاعاتی پاکستان در مناطق مرزی دست کم دو حادثه تیراندازی مشابه دیگر در هفته های اخیر را گزارش داده اند، اما ناتو و ارتش پاکستان بعدا این ادعا را تکذیب کردند.

نیروی کمک امنیت بین المللی ناتو می گوید برای حل مساله با ارتش پاکستان همکاری می کند.

در خبری دیگر، مقامات افغان می گویند ستیزه گران، نیروهای پلیس را در دو حمله جداگانه در ایالات قندهار هدف گرفتند و سه نفر کشته شدند.

به گفته آنها در یک حمله در روز پنجشنبه بمبی که به یک دوچرخه وصل شده بود در نزدیکی یک اتوبوس حامل مربیان پلیس منفجر شد و یک نفر را کشت.

پیشتر در روز چهارشنبه، دو پلیس وقتی بمبی که از راه دور کنترل می شد اتومبیل آنها را در منطقه اسپین بولدک منفجر کرد، کشته شدند.

نیروهای امنیتی افغانستان و سربازان بین المللی از سال ۲۰۰۱، زمانی که نیروهای ائتلاف بفرماندهی امریکا طالبان را از قدرت برکنار کردند، با ستیزه گران در نبرد بوده اند.

مقامات امریکائی می گویند دولت بوش دراستراتژی نظامی خود در افغانستان بازنگری می کند.

یک مقام وزارت دفاع می گوید پرزیدنت بوش، که چهار ماه دیگر مقامش را ترک می کند، لزوما خواهان " استراتژی کاملا جدیدی" برای افغانستان نیست، بلکه " تعدیل هایی" را در رویکرد جاری بررسی می کند.

مقامات امریکائی می گویند معاون شورای امنیت ملی کاح سفید این بازنگری را، در هماهنگی با چندین وزارتخانه ، از جمله دفاع، سرپرستی می کند .
XS
SM
MD
LG