لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

وزير امور خارجه روسيه گفت مذاکره درباره برنامه اتمی ايران فوريت ندارد


دیپلماتهای غربی بر انتقاد از خودداری جمهوری اسلامی ایران از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی می افزایند، در حالیکه روسیه تصمیم خود را به لغو مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی ایران بی اهمیت می نامد.

قرار بود وزیران امور خارجه پنج عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره امکان وضع دور جدید تحریمها بر ایران بحث کنند، اما پس از خروج روسیه جلسه لغو شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت «فوریتی در مذاکره در باره ایران» نمی بیند، و افزود: جلسه فقط به تاخیر افتاد.

در همین حال، دیپلماتهای اروپائی و امریکائی در جلسه ای در وین از ایران بدلیل عدم همکاری با آژانس ببن المللی انرژی اتمی انتقاد کردند.

چندین نماینده عرب در جلسه هیات مدیره آژانس گفتند موضع ایران، آژانس را با چالشی جدی روبرو می کند. آژانس می گوید ایران از تحقیقات جلوگیری کرده و هنوز به جدیدترین گزارش آن پاسخ نداده است. گزارش از جمله به شواهد تایید نشده ای اشاره دارد که ایران در گذشته سعی کرد یک کلاهک اتمی بسازد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس گفت به ایران اجازه داده نشده است هیچ یک از اسنادی را که گفته می شود اتهامات را تایید می کند ببیند.

XS
SM
MD
LG