لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

گزارش تحلیلی: پیامدهای گردباد «آیک» بر اقتصاد آمریکا سنگین و زیان بار است


گرگ فلیکوس، خبرنگار صدای آمریکا، تگزاس

گردباد آیک، بخش وسیعی ازمناطق ساحلی تگزاس را تخریب کرده و زیان های اقتصادی وارده به این مناطق، نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

گردباد روز ۱۲ سپتامبر در مناطقی ازهیوستون، بیشتر به دلیل تخلیه منظم و به هنگام ساکنان سواحل تگزاس که دو روز پیش از وقوع گردباد صورت گرفت، فقط ۲۶ کشته درتگزاس به جای گذاشت.

درعین حال، گردباد آیک پیامدهای زیان بار و سنگینی را بر اقتصاد تگزاس و اقتصاد ایالات متحده تحمیل کرده است.

علیرغم گذشت بیش ازیک هفته ازعبور گردباد آیک، هنوز در بخش هایی از مناطق هیوستون قطع برق مشاهده می شود و ممکن است بازگشت به زندگی طبیعی در بیشتر مناطق آسیب دیده همچون گلاوستون هفته ها طول بکشد.

ریک پری، فرماندارتگزاس، هشدار داده است آسیبهای وارده به یکی ازبزرگترین مناطق شهری آمریکا، پیامدهای منفی بسیاری بر اقتصاد کل کشور خواهد داشت.

ریک پری گفت:«آینده آمریکا، به ایالتی همچون تگزاس وبه شهری همچون هیوستون و نیز به احیای سریع توانایی آن بستگی خواهد داشت. ما بسیارخوش شانس بودیم که ازآسیب های بیشتر از انتظار این گردباد بر پالایشگاهها در امان ماندیم. اما آسیبهای شدید و تخریب ناشی از گردباد، هنوز در سراسر این ایالت مشاهده می شود و بازسازی و بازگشت به وضعیت عادی نیازمند زمان است.»

پالایشگاههای نفت حومه هیوستون، بیش از۲۶ درصد کل سوخت مصرفی برای حمل و نقل درایالات متحده را فراهم می کنند. به منظور پیشگیری از آسیب های احتمالی ناشی از گردباد، چرخه تولید بسیاری از این پالایشگاهها متوقف شده بودند و در نتیجه قیمت بنزین در برخی از بخشهای کشور به طورناگهانی افزایش یافت.

در حال حاضر، پالایشگاهها تقریبا بار دیگر فعالیتهای عادی خود را از سر گرفته اند و احتمالا قیمت سوخت بار دیگر کاهش خواهد یافت.

اما بروس کلیسون، معاون موسسه پژوهشی بازرگانی دانشگاه تگزاس درآستین، می گوید نفت و گاز نمایانگر تنها بخشی ازاقتصاد هیوستون و حومه آن است. کلیسون می گوید: «اقتصاد هیوستون ازتنوع خارق العاده ای برخوردار است و در حقیقت نمایانگر تنوع اقتصادی تگزاس سال ۲۰۰٨ می باشد. اقتصاد تگزاس به نفت و گاز محدود نمی شود و فن آوری پیشرفته، بخش تولید، و پژوهش و توسعه نیز بخش های عمده ای از فعالیتهای بازرگانی در هیوستون را در برمی گیرند.»

کلیسون یادآوری می کند: «مختل شدن فعالیتهای اقتصادی چنین منطقه مهمی برای بیش ازیک هفته، بر کل ساختار اقتصادی ایالات متحده تاثیر چشمگیری داشته اما در عین حال، اقدام های سریعی برای احیای مجدد نیز اتخاذ شده اند.»

او به ارایه کمکهای قابل توجه به این ایالت از خارج ازتگزاس اشاره می کند که غالبا به دست به کار شدن سریع و نیزاز میان برداشتن سریع مشکلات تعبیر می شوند. کلیسون خاطرنشان می کند:« مردم تگزاس به طور شگفت آوری مقاوم و سخت کوش هستند.چنین رفتاری در مجموع، به معنای این است که مردم این منطقه همواره با ذهنیت مستقل و روحیه خودکفا با مسائل برخورد می کنند. انتظارمی رود مردم هیوستون به زودی و با توان تازه بار دیگراقتصاد خود را احیا کنند.» وی می گوید بیمه، تنها صنعتی است که بیشترین آسیب را از پیامدهای گردباد آیک متحمل خواهد شد.

بسیاری ازشرکت های بیمه هنوز زیر فشار پرداخت هزینه های ناشی ازگردباد گوستاو وهانا، که چند هفته پیش ازگردباد آیک چندین ایالت آمریکا را ویران کرد، قرار دارند.

کلیسون می گوید اگر آن گونه که دانشمندان پیش بینی کرده اند شدت وقوع و تعداد گردبادهای ناشی از گرمایش زمین افزایش یابند، انتظارمی رود وضعیت شرکتهای بیمه با زیانهای اقتصادی بیشتری مواجه شوند. او خاطر نشان می کند:«این معضلی است که صنعت بیمه با دقت مورد مطالعه قرارخواهد داد. دولتهای ایالتی درصدند تا سیاستگزاری ها پیرامون ارزیابی آسیب های وارده از باد و سیلاب درایالتهای ساحلی خلیج را مورد بازبینی قرار دهند.»

به احتمال زیاد، هزینه های بیمه برای ساکنان مناطق ساحلی ایالتهای آسیب پذیر افزایش خواهند یافت. شرکت های خصوصی برق که درحال تعمیر کابلهای قطع شده برق وتجهیزات آسیب دیده از گردباد آیک هستند می گویند ناچارند هزینه های این تعمیرات را با افزایش قیمت برق مشتریان خود جبران کنند.

اما بروس کلیسون نسبت به احیای اقتصاد مناطق ساحلی خلیج تگزاس خوش بین است . کلیسون که سه سال پیش، پس از وقوع گردبادهای کاترینا و ریتا، بر روی پروژه پژوهشی اداره هوانوردی و فضانوردی ملی ایالات متحده تحقیق کرده به این نتیجه رسیده است که تاسیساتی همچون مرکز فضانوردی جانسون درهیوستون و تجهیزات دستگاههای مونتاژ موشک فضاپیما در نیواورلیانز، علیرغم خطرهای ناشی از شرایط نامساعد جوی، هنوز کارآمد هستند.

او می گوید: «در صنعت نفت و گاز نیز ارزیابی های مشابهی انجام شده است. در سرمایه گذاری های ما دراین صنایع در مناطق ساحلی، دلایل موجه و معقولی نهفته بوده است، نقل و انتقال آسان تراست. سرمایه گذاری های مالی عظیمی درگذشته دراین تاسیسات صورت گرفته و علیرغم اینکه این تجهیزات به طور مستقیم درمعرض گردباد قرار داشتند، اما درنهایت هنوز از وضعیت مساعدی برخوردارند.»

کلیسون می گوید واکنش سریع واقدام موثردر رویارویی با پیامدهای گردباد آیک، آینه ای از واکنش دولت ایالات متحده در مواجهه با بحران مالی وال استریت بود. او می گوید اقدامات اتخاذ شده درهر دو شرایط، پیامدهای تاثیر رویدادهایی را که می توانست فاجعه بار باشد را به حداقل کاهش دادند.

XS
SM
MD
LG