لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

پرزيدنت بوش: جوامع موفق اجازه می دهند فضایی برای نهادهای مدنی سالم بوجود آید


در ماه سپتامبر، عفو بین الملل خواهان توجه به وضعیت چندین ناراضی ایرانی و اقدامی در مورد آنها شد. این افراد که بوسیله جمهوری اسلامی ایران زندانی شده اند، طیف های گوناگونی از جامعه ایران را در بر می گیرند.

عفو بین الملل خواسته است درخواست هایی برای آزادی آنها به دولت ایران فرستاده شود.

یکی از زندانیان رامتین سود مند است، یک مسیحی ۳۵ ساله که با گروه های جوان برای کلیسائی در تهران کار می کند. پدر او، حسین سودمند، که به مسیحیت گرویده و به جامه یک کشیش پروتستان در شهر مشهد در آمده بود، در دسامبر ۱۹۹۰ بجرم ارتداد بدار آویخته شد. رامتین سودمند ماه پیش پس از احضار به وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت شد. او از آن زمان دیده نشده است و خانواده اش نمی داند کجا است.

زندانی دیگر، عمادالدین باقی روزنامه نگار و مدافع حقوق بشر است، که بارها تحت بازجوئی قرار گرفت و بدلیل کارهایش در مورد حقوق زندانیان در ایران زندانی شد. گفته می شود او در حال حاضر در یک سلول انفرادی در زندان اوین بسر می برد.

عفو بین الملل همچنین نسبت به وضعیت آیت الله حسین کاظمی بروجردی ابراز نگرانی کرده است. او که از جدائی بین مذهب و سیاست طرفداری می کند، در اکتبر ۲۰۰۶ توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شد و عقیده بر این است که از نظر روانی و جسمی در وضعی نامناسب قرار دارد. گزارش ها حاکی است که وی بارها در زندان شکنجه شده است.

پرزیدنت جرج بوش معتقد است جوامع موفق اصول مشترکی دارند. وی گفت، «جوامع موفق بجای کاربرد گزینشی قانون برای مجازات مخالفان سیاسی، از آزادی با حکومت قانون بی طرف و پویا دفاع می کنند. جوامع موفق اجازه می دهند فضایی برای نهادهای مدنی سالم، احزاب سیاسی، اتحادیه های کارگری، روزنامه های مستقل و برای رادیو و تلویزیون بوجود آید. جوامع موفق آزادی مذهبی - حق خدمت به خداوند بدون ترس از آزار، را تضمین می کنند.»

ایرانیانی مانند رامتین سودمند، عمادالدین باقی و آیت الله بروجردی، که فقط بخاطر باورهایشان زندانی شده اند، نشانه های حکومتی شکست خورده هستند که از مردم خود در هراس است.

XS
SM
MD
LG