لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

کره شمالی به آژانس اتمی گفته است نيروگاه نيمه برچيده را مجددا به راه می اندازد


کره شمالی به بازرسان اتمی سازمان ملل متحد گفته است در نظر دارد به رآکتور اتمی نيمه برچيده خود در يونگ بيون مجددا مواد اتمی وارد کند.

يک سخنگوی آژانس بين المللی انرژی اتمی در ژنو ميگويد اين رژيم منزوی به آژانس اطلاع داده است که دانشمندانش در ظرف يک هفته رآکتور را مجدد از مواد اتمی پر ميکنند.

اين سخنگو گفت بازرسان آژانس نيز ديگر به نيروگاه يونگ بيون دسترسی ندارند. وی گفت مهر وموم های آژانس در نيروگاه برداشته شده ، و تجهيزات نظارتی آن جمع آوری شده است.

مقامات کره جنوبی از اين تصميم کره شمالی، که پيشرفت در تلاش های بين المللی برای پايان دادن به برنامه تسليحاتی کره شمالی را به خطر می اندازد، ابراز نگرانی کرده اند.

کره شمالی در ماه ژوئن در چارچوب توافق حاصل از مذاکره با پنج کشور ديگر، شامل کره جنوبی، روسيه، ژاپن، چين و آمريکا، برچيدن تاسيسات اتمی را آغاز کرد.

کره شمالی در ماه اوت پس از آنکه آمريکا حاضر نشد آن رژيم را از فهرست دولت های حامی تروريست حذف کند، برچيدن تاسيسات را متوقف ساخت.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا قرار است با همتای چينی خود در حاشيه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک ملاقات کند.

کريستوفر هيل نماينده ارشد آمريکا در مذاکرات پايان دادن به برنامه تسليحات اتمی کره شمالی روز دوشنبه گفت پيونگ يانگ در مذاکرات شش کشوری، در يک ماه گذشته، موضعی سخت تر اتخاذ کرده است. وی گفت نميداند آيا اين با گزارش های حاکی از بيماری کيم يانگ ايل رهبر کره شمالی ارتباطی دارد يا نه.

XS
SM
MD
LG