لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۳

گزارش اقتصادی: زمینه های تاخیر در پیشبرد طرح هفتصد میلیارد دلاری نجات سیستم مالی آمریکا


طرح ایالات متحده برای خرید طلب های بلاوصول بانکها که مانع دادن اعتبار می شود، هرچند بازارهای سهام خارجی را آرام کرده است اما در داخل کشور بحث و جدل هایی را برانگیخته است.

در واقع، پس از یک دوره کوتاه ایجاد خوشبینی درهفته گذشته، جنجال و آشفتگی در مرکز تجارت آمریکا ادامه دارد و در حالی که سرمایه گذاران چشم به نتیجه رای کنگره در رابطه با طرح نجات سیستم مالی آمریکا دارند، کلیه شاخص های مالی به طور ناگهانی و به شدت کاهش پیدا کرده است. کارشناسان معتقدند حجم و وسعت نهایی طرح نجات مالی می تواند موجب تاخیر در تصویب آن توسط کنگره آمریکا شود فرانسیس لون، تحلیلگراقتصادی شرکت فولبرایت در هنگ کنگ، پیش بینی می کند بازارهای سهام برای مدتی همچنان فرار باقی بمانند:«به خاطر نگرانی های اقتصادی موجود، بحران اقتصادی آمریکا و بهای گزاف نجات سیستم مالی که این کشور باید پرداخت کند، فکر نمی کنم مردم در حال حاضر آمادگی آن را داشته باشند که برای خرید سهام به بازارها هجوم ببرند

برخی از نگرانی ها حول این مسئله است که قانونگزاران در ایالات متحده چقدر سریع بتوانند بودجه ۷۰۰ میلیار دلاری نجات سیستم مالی که هفته پیش طرح آن ارائه شده را به تصویب برسانند.»

بر خلاف تمایلاتی که از سوی هر دو حزب در مورد این طرح نشان داده شده اما دمکرات ها حاضرنیستند این اختیار کامل را بدون دریافت امتیازات انحصاری دراختیار خزانه داری آمریکا قرار دهند.

بارنی فرانک، عضو کنگره آمریکا، می گوید یکی از طرح های پیشنهادی موجب محدود کردن دستمزد روسای شرکت های دریافت کننده این وام های بلاوصول می شود:«ما کوشش داریم که این نوع شرایط برای دریافت کمک را محدود کنیم. اگر دبیر کل این مسئله را قبول کند ما خیلی سریع تر پیش خواهیم رفت اما اگراوپافشاری کند این یک مشکل بزرگی خواهد شد و مسائل را به تاخیر خواهد انداخت.»

دمکرات ها در سنای آمریکا معتقدند که خرید طلبهای بلاوصول باید بتواند به صورتی به صاحب خانه هایی که گرفتار مشکل ازدست دادن خانه های خود هستند نیز کمک کند. اما مقامات کاخ سفید می گویند که وقتی برای این گونه منازعات وجود ندارد. وزیر خزانه داری، هنری پالسون، می گوید که دولت باید ابتدا و هر چه زودتر طلب های مربوط به بانکهای رهنی را بازخرید کند تا این بانکها بتوانند یکبار دیگر کاردادن وام ها را آغاز کنند:«پیشنهاد ما این است که دولت دارایی های نقد شدنی شرکت ها را اول از همه و به مقدار زیاد خریداری کند. این همان چیزهایی است که شاهراه های سیستم را مسدود کرده است.»

پالسون معتقد است بدون خرید طلب های بلاوصول بانکها که مانع دادن اعتبار می شود، اقتصاد آمریکا متلاشی خواهد شد. اما عضو کنگره ازحزب جمهوریخواه، ریچاری شیز، معتقد است نجات سیستم مالی به این وسعت باید با دقت برنامه ریزی شود:«ما این کار را برای مردم این کشور و افرادی که مالیات می پردازند انجام می دهیم نه برای شرکت ها و یا حتی خریداران سهام ارزی.»

خرید طلب های بلاوصول شرکت هایی چون «فنی می» ، «فردی می» و شرکت غول آسای بیمه «ای آی جی» و خرید طلب های بلاوصول بانکها جمعا بیش از یک تریلیون دلار برای مالیات دهندگان آمریکا هزینه خواهد داشت.

کریس تورنبرگ، اقتصاددان، می گوید یک نفر باید در این میان پاسخگو باشد:«کسانی که درمرکز وقایع قرار دارند و در ایجاد وضع اقتصادی کنونی گناهکارهستند هرگز مورد بازخواست قرار نمی گیرند. با این وجود این مالیات دهندگان و مردم معمولی هستند که باید صورتحساب آن را پرداخت کنند.»

انتظار می رود که درطول هفته جاری اخبار تازه ای در رابطه با نجات سیستم مالی و خرید طلب های بلاوصول بانکها که مانع دادن اعتبار می شود منتشر شود.


XS
SM
MD
LG