لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران ممکن است از کارشناسان خارجی برای آزمايش مواد منفجره تخصصی کمک گرفته باشد


آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران ممکن است از کارشناسان خارجی برای آزمايش مواد منفجره تخصصی کمک گرفته باشد
آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران ممکن است از کارشناسان خارجی برای آزمايش مواد منفجره تخصصی کمک گرفته باشد

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران با تحقیقات آژانس در باره برنامه اتمی اش همکاری نکرده و با نادیده گرفتن درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد، به غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

آژانس در گزارشی که در ۱۵ سپتامبر صادر کرد گفت قادر نبوده است در پاسخگوئی به پرسش های مربوط به پژوهش های تسلیحاتی که ایران ممکن است انجام داده باشد پیشرفت کند، زیرا ایران اجازه دسترسی به مراکز، اسناد و کارشناسان مربوط نداده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گزارش داد که ایران ممکن است از کارشناسان خارجی برای آزمایش مواد منفجره تخصصی کمک گرفته باشد.

یک روز پس از انتشار گزارش، آژانس اطلاعات اضافی در باره ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران به جلسه هیات مدیره ۳۵ کشوری آژانس ارائه داد. گریگوری شولتی، نماینده آمریکا در آژانس، گفت در آن جلسه برای نخستین بار عکس ها و اسناد کارهایی که در ایران در مورد تغییر طرح موشک شهاب ۳ انجام می گیرد نشان داده شد. هدف این است که موشک قادر شود آنچه را یک اسلحه اتمی بنظر می رسد حمل کند.

دینا پرینو سخنگوی کاخ سفید گفت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر بر این موضوع که ایران از همکاری با جامعه بین المللی خودداری می کند، تاکید می گذارد:
**** اینها گزینه هایی است که ایران انجام داده، و ما سعی داریم، همراه با متحدانمان، چگونگی اقدام بعدی را روشن سازیم. آنچه می خواهم بگویم این است که دولت ایران به منزوی ساختن بیشتر مردم و کشور خود از بقیه جامعه جهانی ادامه می دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه دور تحریم های اقتصادی علیه ایران تصویب کرده است. و در برابر خودداری ایران از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی یا رعایت درخواست های سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن فعالیت های اتمی، امکان دارد تحریم های دیگری برقرار شود.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا تا کنون تحریم هایی را که از آنچه سازمان ملل متحد فراتر می رود، علیه ایران وضع کرده اند. در گزارش اخیر صندوق بین المللی پول گفته می شد که تحریم ها تاثیری منفی بر اقتصاد ایران داشته است.

XS
SM
MD
LG