لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

گزارش: اولمرت استعفا کرد و انتظار ميرود زيپی ليونی دولت جديد را تشکيل دهد


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل بعد از ظهر يکشنبه استعفای خود را به شيمون پرز رئيس جمهوری آن کشور، تسليم کرد. وی از زيپی ليونی، وزير خارجهء کنونی و رهبر حزب حاکم کاديما برای جانشينی خود پشتيبانی کرده است. آقای اولمرت تا زمان تشکيل کابينهء جديد، به طور موقت پست نخست وزيری را عهده دار خواهد بود.

در همين حال، در منطقهء اشغالی کرانهء باختری رود اردن، نيرو های اسرائيلی يک فلسطينی را که به سوی گروهی از سربازان بمب پرتاب کرده بود، به ضرب گلوله از پا درآوردند. به گزارش ارتش اسرائيل درگيری در نزديکی يهودی نشينِ ايتار رخ داد.

***

در آغاز جلسهء روز يکشنبه کابينهء اسرائيل، اهود اولمرت، نخست وزير آن کشور قصد خود را به استعفا اعلام کرد.

آقای اولمرت تصميم گيری در اين باره را کاری دشوار خواند که با ملاحظات شخصی و احساسی همراه بوده؛ اما از سر عجله گرفته نشده است. وی افزود همانگونه که به ملت اسرائيل قول داده بودم، رفتاری مسئولانه در پيش گرفته ام.

اهود اولمرت تا زمان تشکيل کابينهء جديد توسط خانم زيپی ليونی، همچنان اين پست را عهده دار خواهد بود.

ياکوف ادری، وزير کابينهء اسرائيل و عضو حزب حاکم کاديما اظهاراميدواری کرده است که انتقال قدرت همانگونه که اهود اولمرت وعده کرده است، بدون دشواری صورت پذيرد.

آقای اولمرت که سال ٢٠٠٦ به نخست وزيری اسرائيل رسيد، در پی اتهامات فساد مالی، رشوه خواری و پولشويی، و سوء مديريت در جنگ ٣٤ روزه عليه حزب الله لبنان، ناچار از استعفا شده است.

گفته می شود آقای اولمرت در فاصلهء سالهای ١٩٩٩-٢٠٠٣، در زمانی که شهردار اورشليم بود؛ و پس از آن در هنگام تصدی پست وزارت صنايع اسرائيل، مبالغی رشوه دريافت کرده است. نخست وزير اسرائيل اتهامات مالی را رد کرده و گفته است برای پاسخگويی در دادگاه حاضر خواهد شد.

اهود اولمرت، بعد از ظهر يکشنبه استعفای خود را تسليم شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل کرد.

در همين حال، آقای پرز ميزبان رشيده داتی وزير دادگستری فرانسه بود. خانم داتی که برای يک ديدار رسمی به خاورميانه رفته است، قرار است با همتای اسرائيلی اش، و تنی چند از ديگر مقامات آن کشور نيز گفتگو کند. وی در جريان سفرش از ديوار ندبه نيز بازديد کرد.

درخبری از کرانهء باختری رود اردن، ارتش اسرائيل روز شنبه اعلام کرد نيروهای نظامی آن کشور يک مرد فلسطينی را، که قصد داشت يک بمب آتشزا به سوی آبادی يهودی نشين ايتار واقع در آن منطقهء اشغالی پرتاب کند، به ضرب گلوله از پای درآوردند. جسد اين فرد در پست بازرسی مرزی هواره تحويل مقامات فلسطينی شد.

گزارش ها همچنين از مرگ يک زن ٦٠ سالهء فلسطينی در حملهء نيروهای اسرائيلی به روستای ابوديس در نزديکی اورشليم، حکايت دارد. بستگان اين زن می گويند وی تلاش داشت جلوی ورود سربازان اسرائيلی به خانه اش را بگيرد؛ اما سربازان که قصد دستگيری چند دانشجوی فلسطينی ساکن در خانهء وی را داشتند، او را از سر راه خود کنار زدند. مسئول درمانگاهی که جنازهء اين زن را تحويل گرفته است می گويد وی دچار شکستگی جمجمه و خونريزی داخلی شده بود.

XS
SM
MD
LG