لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

بمب گذاری شنبه شب درهتل ماریوت اسلام آباد


در اسلام آباد، تحقیق پیرامون بمب گذاری شنبه شب درهتل ماریوت درحالی ادامه دارد که روزدوشنبه اعلام شد همزمان با انفجار ضیافت شامی برای آصف علی زرداری رئیس جمهور، و یوسف رضا گیلانی نخست وزیرپاکستان درهتل ترتیب داده شده بود، اما یک مقام بلندپایه پاکستان می گوید رئیس جمهوری و نخست وزیردرآخرین لحظه تغییرنظردادند و شام را دراقامتگاه نخست وزیرصرف کردند.

آخرین گزارش ها از کشته شدن ۵۳ نفر؛ و زخمی شدن نزدیک به ۲٧۰ نفردیگرحکایت دارد. سفیرجمهوری چک درپاکستان، دو مأمور وزارت دفاع آمریکا، و یک تبعه ویتنامی درمیان کشته شدگان بودند.

نام دو مأمورامنیتی آمریکایی و دانمارکی درمیان مفقودین دیده می شود. همچنین ۲۱تبعه خارجی مجروح شده اند. دیگر قربانیان بمب گذاری همه پاکستانی بودند.

جنازه ایوو زاریک، سفیرچک روزدوشنبه با تشریفات کامل تحویل مقامات آن کشورشد. رحمان مالک، وزیرکشورپاکستان که درمراسم حضورداشت اظهارامیدواری کرد که با کمک جامعه بین المللی و مردم پاکستان، تروریسم درآن کشورریشه کن شود.

هرچند دولت پاکستان درموارد مشابهِ گذشته، انگشت اتهام را به سوی گروه القاعده نشانه گرفته است، یکی ازدستیاران بیت الله محسود، رهبر آن گروه درپاکستان ، اعلام کرد القاعده دراین واقعه دخالتی نداشته، و با مردم اظهارهمدردی کرد.

ژنرال طلعت مسعود، تحلیلگرسیاسی اعتقاد دارد که اگرطالبان به همین منوال به فعالیت های تروریستی ادامه دهد، کشوربه سوی یک جنگ داخلی کشیده خواهد شد.

وی می افزاید دولت کنونی پاکستان با فشارهای زیادی مواجه است که بروضعیت اقتصادی، ثبات سیاسی وساختاراجتماعی آن تأثیرات زیادی می گذارد. دولت باید هرچه سریعترکشوررا به وضعیت عادی بازگرداند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا حمله تروریستی روزشنبه در اسلام آباد را غیرقابل توجیه خواند و گفت تروریسم باید ریشه کن شود، وبریتانیا و جامعه بین المللی باید سطح همکاری با پاکستان برای مبارزه با تروریسم را بالا ببرند.

در رویدادی دیگر، مقامات پاکستان و افغانستان از ربوده شدن کنسول افغانستان توسط مردان مسلح ناشناس در پیشاور خبر داده اند. ژنرال حاجی عبدالخالق فَراهی به عنوان سفیرجدید افغانستان درپاکستان معرفی شده بود.

این حادثه در پیشاور رخ داد و در جریان آن راننده سفیر افغانستان در درگیری با ربایندگان جان خود را از دست داد. هنوز فرد یا گروهی مسولیت گروگانگیری را برعهده نگرفته است. پیشاور یکی از مراکز عمده فعالیت ستیزه جویان القاعده و طالبان در شمال غربی پاکستان است، و در ماههای گذشته اعضای آن دو گروه به حملات انتحاری متعددی در آن منطقه دست زده اند.

XS
SM
MD
LG