لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

گزارش: حضور نظامی فرانسه در افغانستان ادامه می یابد


روز دوشنبه همانگونه که نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، وهمینطور تعدادی از نمایندگان مجلس خواسته بودند مسئله حضور نظامی فرانسه در افغانستان در صحن مجلس به بحث گذاشته شد و عاقبت با ۳۴۴ رای موافق در برابر۲۱۰ رای مخالف مجلس دولت فرانسه را در مورد برنامه های نظامی در افغانستان تائید کرد.

طرح حضور فرانسه در افغانستان هفت سال پیش مشترکا توسط آقایان شیراک و ژوسپن تصمیم گیری شد. در حال حاضر۳۳۰۰ نظامی فرانسوی در نقاط مختلف افغانستان حضور دارند و این امر تماما در چهارچوب پیمان ناتو صورت می گیرد و فرانسه نیز از ششم ماه اوت امسال فرماندهی یکی از پنج واحد نظامی ناتو را به عهده دارد. باید گفت که سیصد تن از نظامیان فرانسوی ماموریت تعلیم نیروهای افغان را دارند و انتظار میرود که این کار به ماهها وقت نیاز خواهد داشت . فرانسه بارها تکرار کرده است که خیال اشغالگری و استعمارگری را در سر ندارد. از سال ۲۰۰۱ که نیروهای فرانسوی به افغانستان رفتند تا کنون ۲۴ نظامی فرانسوی کشته شده اند.

پیر للوش نماینده راست در مجلس میگوید هدف بردن یک جنگ و یا انجام عملیات نظامی در افغانستان نیست ، نباید این باور را اشاعه داد که فرانسه دچار دو دستگی شده است وگرنه با چنین باوری مانند آن است که بگوئیم کسانی که در این راه جان باختند راه و کارشان هیچ بوده است . در این میان سوسیالیست ها و کمونیست ها پنهان نمی کنند که با اعزام نیروهای نظامی کشورشان به افغانستان شدیدا مخالفند ، اما در عوض فرانسوآ بایرو ، یکی از منتقدین جدی دولت و برنامه های آقای سرکوزی و رقیب پیشین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت که فرانسه نبایستی تعهدات بین المللی خود را ترک کند وگرنه باید بپذیریم که طالبان موفق شده است و آقای بایرو پا فراتر گذاشته خواهان ارسال بیشتر تجهیزات برای نظامیان فرانسوی در افغانستان شد.

امروز کار بحث و رای گیری در مجلس آغاز شد و قبل ازهر چیز برای ادای احترام به ده سربازی که روز ۱٨ اوت گذشته جان باختند یک دقیقه سکوت اعلام شد وسپس نخست وزیر فرانسه به شایعاتی که پیشتر شنیده شده و دیروز نشریه کاندائی گلوب اند میل آن را مجدداً نقل کرده گفت : می تواند تائید کند که یکی از سربازان با اسلحه سرد به قتل رسید. شایعات قبلی از گزارشی سخن میرانند که بر اساس آن در گزارشی از سوی ناتو آمده که نیروهای کمکی ونیز سلاح های لازم دچار کاستی بوده اند. هروه مورن، وزیر دفاع، این شایعات را بی اساس دانسته ولی گفت هر بار که حوادثی این چنین رخ می دهد طبیعی است که ده ها گزارش ونظر رد و بدل شود و گزارشی که مورد استناد قرار گرفته یکی از همین نظرات است . حال بعد از رای موافق مجلس شورا اینک نوبت سنای فرانسه است که دوشنبه شب رای خود را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG