لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

القاعده در یک ویدئوی جدید تهدید کرده است حمله های خود در افغانستان را تشدید خواهد کرد


القاعده شکست در عراق را رد و اعلام کرد حتی پس از خروج نیروهای ایالات متحده از عراق به حمله های خود در آن کشور ادامه خواهد داد.

این ویدئو که به مناسبت سالگرد حمله تروریستی ۱۱سپتامبر تهیه شده است بدلیل از کار افتادن پایگاه اینترنتی آن سازمان تروریستی، با یک هفته تاخیر، در روز جمعه پخش شد.امسال نیز چون سال های گذشته و در سالگرد حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ایستگاه اینترنتی سازمان تروریستی القاعده ویدئویی از رهبران آن گروه را که با بوق و کرنا پیروزی های خود را می ستایند پخش کرد.

سال گذشته اسامه بن لادن، رهبر القاعده، پس از سه سال پنهان بودن از دید جهانیان در یک ویدئو ظاهر شد و پيامی فرستاد.این ویدئوی ۹۰ دقیقه ای که «پیامد های ۷ سال جهاد» نامیده شده و روز جمعه پخش شد شامل بخش هایی از سخنرانی ایمن الظواهری دستیار بن لادن و چند رهبر دیگر القاعده و همچنین آخرین عهد و وصیت یکی از کسانی بود که در حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ شرکت داشتند.

در این ویدئو مصطفی ابو ال یزید، فرمانده القاعده در افغانستان، گفت شمار جنگجویان آن گروه در حال افزایش است و آنان حملات خود در افغانستان را تشدید خواهند کرد.یکی دیگر از رهبران القاعده به نام شیخ عطیة الله شکست در عراق را رد کرد و گفت حتی پس از خروج نیرو های ایالات متحده از آن کشور القاعده در عراق باقی خواهد ماند.

او نیرو های طایفه های سنی عراق را که در مبارزه با القاعده با ایالات متحده همکاری می کنند به خیانت متهم کرد. به گفته فرماندهان ارتش ایالات متحده کاهش خشونت های اخیردر عراق ناشی از افزایش نیرو های آمریکایی و همکاری رزمنده های طایفه های سنی عراق موسوم به «شورای بیداری» در مقابله با القاعده است.

در بخش دیگری از ویدئو الظواهری دولت های عرب را دشمن داخلی و فاسد خواند.گرچه ویدئوهای جدید و نوار های صدای القاعده از لحاظ فنی پیشرفت کرده و توان تبلیغاتی این گروه افزایش یافته است ولی بدلیل نامعلومی ایستگاه اینترنتی وابسته به القاعده برای مدتی از کار افتاد و در نتیجه ویدئوی اخیر با یک هفته تاخیر پخش شد.

برخی تحلیلگران بر این باورند که حملات ضد تروریستی نیرو های ایالات متحده و پاکستان در مرز افغانستان و پاکستان به مراکزپخش اینترنتی القاعده صدمه زده است.

XS
SM
MD
LG