لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

پاکستان ميگويد بمبی که هتل آمريکائی را  در اسلام آباد به آتش کشيد با استفاده از تکنولوژی ساخته شده بود


وزير کشور پاکستان ميگويد بمبی که روز شنبه در يک هتل اسلام آباد منفجر شد، با استفاده از تکنولوژی ساخته شده بود، و حمله نيز با يک برنامه ريزی قبلی انجام گرفت.

رحمان مالک روز يکشنبه به خبرنگاران گفت پنجاه و سه نفر، از جمله چهار خارجی، هنگامی که يک بمب گذار انتحاری بمبی ششصد کيلوگرمی را در مقابل هتل ماريوت منفجر کرد کشته شدند. در اين انفجار و حريق ناشی از آن قريب دويست و پنجاه نفر نيز مجروح شدند.

پيشتر نخست وزير پاکستان از مردم آن کشور برای شناسائی مسئولان انفجار کمک خواسته بود

. يوسف رضا گيلانی از ملت خواستار طرد به توصيف او گرگ هائی شد که در لباس ميش ميخواهند دمکراسی و اقتصاد پاکستان را بی ثبات و متزلزل کنند.

مقامات برای اطلاعاتی که به شناسائی سازمان دهندگان حمله به اين هتل آمريکائی منجر شود جايزه ای صد و سی هزار دلاری در نظر گرفته اند.

ويديوی امنيتی هتل نشان ميدهد که مهاجم کاميون حامل بمب را به راه بند جلوی دروازه هتل ميکوبد اما نمی تواند از دروازه بگذارد. تصاوير ويديوئی همچنين نشان ميدهد که پيش از انفجار بمب حريقی در گرفته و محافظين سعی ميکنند شعله های آتش را خاموش کنند. بمب گذار سرانجام مواد منفجره ای را که بار کاميون بود در مقابل دروازه هتل منفجر ميکند. اين انفجار که بعدا ساختمان هتل را به آتش کشيد هنگامی رخ داد که بسياری از ميهمانان هتل افطار ميکردند.

هيچکس مدعی مسئوليت انفجار نشده است که حفره ای عظيم بجا گذاشته است. اما مقامات پاکستانی ستيزه گران طالبان مرتبط با القاعده را مقصر ميدانند. ارتش پاکستان برای کمک به امدادگران سرباز فرستاده بود.

سفير جمهوری چک در اسلام آباد، دو آمريکائی و يک ويتنامی جزو کسانی هستند که در انفجار کشته شدند. وزارت امور خارجه دانمارک نيز ميگويد يک ديپلمات آن کشور ناپديد شده است .

آصف علی زرداری رئيس جمهوری جديد پاکستان حمله را تقبيح و محکوم کرد و گفت تروريسم سرطانی است که بايد قطع شود. آقای زرداری طبق برنامه ای که از پيش تنظيم شده بود برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نيويورک شد.

بن کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد بمب گذاری را يک حمله ظالمانه و شنيع تروريستی دانست و گفت هيچ دليلی نمی تواند هدف گرفتن غيرنظاميان بی گناه را توجيه کند.

آمريکا و بريتانيا در ابراز انزجار بين المللی نسبت به اين حمله پيشتاز بودند و قول دادند دولت منتخب و دمکراتيک پاکستان را در مبارزه با تروريسم ياری دهند.

XS
SM
MD
LG