لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۰

گزارش تحليلی: نامزد های نخست وزيری ژاپن و بحران مالی جاری


نامزد های انتخاباتی مقام نخست وزيری ژاپن، همگی تعهد کردند جهت تأمين اعتبار مالی برای حل بحران اخير بازارهای جهان بکوشند.

در همين حال بانک مرکزی ژاپن موافقت کرد همکاری خود با بانک مرکزی ايالات متحده را گسترش دهد و دو کشور تا ٣٠ ژانويه سال آينده ٦٠ ميليارد دلار را به بازار های مالی جهان تزريق کنند.

***

نامزد های انتخاباتی پست نخست وزيری ژاپن روز جمعه در يک مصاحبه مطبوعاتی در باشگاه خبرنگاران خارجی در توکيو همکاری خود برای کمک به پايان دادن به بحران اخير بازارهای مالی جهان را اعلام کردند.

تارو آسو وزير امور خارجه پيشين ژاپن که شانس بسياری برای بدست آوردن مقام نخست وزيری آن کشور را دارد با اشاره به بحران بازار های مالی جهان و يادآوری بحران مالی ژاپن در اواخر دهه ٩٠ که منجر به ورشکستگی بسياری از نهاد های عمده مالی آن کشور شد گفت برای حل اين بحران مالی، ژاپن نيز می بايد مانند ايالات متحده پول نقد به بازار های مالی جهان تزريق کند.

بانک مرکزی ژاپن نيز روز پنجشنبه اعلام کرد همکاری خود با بانک مرکزی ايالات متحده را گسترش داده و دو کشور تا ٣٠ ژانويه سال آينده ٦٠ ميليارد دلار را به بازار های مالی جهان تزريق خواهند کرد.

اين حرکت بدنبال تلاش بانک های مرکزی کشور های اروپايی و کانادا صورت می گيرد تا با ريختن پول در بازار های جهانی و ايجاد اعتبار به اين بحران مالی خاتمه دهند.

يوريکو کويکه يکی ديگر از نامزد های مقام نخست وزيری ژاپن که پس از تارو آسو بيشترين محبوبيت و شانس بدست آوردن اين مقام را دارد پيشنهاد کرد ژاپن از اندوخته هنگفت ارز خارجی خود برای تأمين اعتبار مالی و کمک به بازار مالی جهانی استفاده کند.

پس از آن که هفته گذشته ياسوئو فوکودا نخست وزير ژاپن اعلام کرد از مقام خود کناره گيری خواهد کرد و در حالی که به نظر می رسد آسو تارو احتمال بيشتری برای بدست آوردن اين مقام را داشته باشد ولی يوريکو کويکه چهره ديگری است که محبوبيت بسياری را در ژاپن کسب کرده است.

خانم کويکه که ٥٥ سال دارد اولين زنی است که برای رهبری حزب ليبرال دموکرات حاکم در ژاپن تلاش می کند و در صورت انتخاب شدن به رياست حزب مقام نخست وزيری را از آن خود خواهد کرد.

يوريکو کويکه که در گذشته مقام وزارت محيط زيست را به عهده داشته و اولين وزير دفاع زن ژاپن بوده است می گويد نامزدی او برای بدست گرفتن رهبری حزب حاکم ژاپن نشان از تحولاتی است که در آن حزب روی داده است.

برخی تحليلگران ژاپنی می گويند حزب ليبرال دموکرات ژاپن نيازمند چهره جوانی چون خانم کويکه است تا بتواند محبوبيت و رأی بيشتری را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG