لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

انفجار در خارج هتل ماريوت در اسلام آباد


در انفجار عظیمی دریک هتل غربی در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، دست کم ۴۰ تن کشته شده اند. انفجار روز شنبه در مقابل هتل ماریوت ، که بشدت از آن حفاظت می شود، روی داد. شاهدان به خبرنگاران گفتند یک خود رو بمب گذاری شده عامل انفجار بود .

گزارش های تلویزیونی بخش هایی از هتل را که در آتش می سوخت و پنجره های درهم شکسته را نشان می داد، و آمبولانس ها که بطرف محل حادثه در حرکت بودند، شاهدان گفتند آنها صدای انفجار را تا مسافتی دور تر شنیدند.

مسئولیت حمله را کسی بر عهده نگرفته است. اما یک مقام ارشد وزارت کشور پاکستان گفت مقامات امنیتی اطلاعات محرمانه ای دریافت کرده بودند که نشان می داد ممکن است حمله ای در نزدیکی پارلمان صورت گیرد.

در واشنگتن، کاخ سفید حمله را محکوم کرد و گفت ایالات متحده به حمایت از دولت منتخب پاکستان در رویاروئی با تروریسم ادامه خواهد داد.

انفجار چند ساعت پس از آن روی داد که آصف علی زرداری رییس جمهوری در پارلمان گفت کشور او به جنگ با تروریسم و افراط گرائی ادامه خواهد داد.

پیشتر، مقامات نظامی پاکستان گفتند در یک بمب گذاری انتحاری علیه یک کاروان نظامی در شمال غربی کشور، دست کم شش تن کشته شده اند.

بگفته مقامات، کاروان روز شنبه زمانی که هدف حمله قرار گرفت، در نزدیکی شهر میر علی ، در راه میرانشاه، شهر اصلی منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در حرکت بود. سه سرباز و سه غیر نظامی، از جمله یک کودک، جانسپردند و حداقل شش سرباز نیز مجروح شدند.

چند ساعت بعد، دومین کاروان نظامی در راه " وانا" شهر اصلی منطقه قبیله ای وزیرستان جنوبی، به یک بمب کنار جاده ای برخورد کرد. دست کم دو سرباز جانسپردند و سه سرباز دیگر زخمی شدند. مسئولیت هیچیک از انفجار ها را کسی بر عهده نگرفته است.

در ناحیه دیگری در امتداد مرز افغانستان، مقامات می گویند نیروهای پاکستانی از روز جمعه حد اقل ۱۶ ستیزه گر را در منطقه قبیله ای باجور کشته اند. در حالی که ارتش پاکستان به حمله علیه ستیزه گران القاعده و طالبان در باجور ادامه می دهد، صدها ستیزه گر کشته شده اند و ساکنان محلی از خانه هایشان گریخته اند.

XS
SM
MD
LG