لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

رییس جمهوری آفريقای جنوبی استعفا می دهد


تابو امبکی رییس جمهوری آفريقای جنوبی درخواست حزب حاکم کنگره ملی آفريقا برای استعفا را پذیرفته است.

امبکی روز شنبه در بیانیه ای گفت پس از انجام تمام شرایط و الزامات قانون اساسی کناره گیری خواهد کرد.

دبیرکل حزب روز شنبه در ژوهانسبورگ اعلام کرد حزب تصمیم گرفته است از امبکی بخواهد پیش از انقضای دوره ریاست جمهوری در ماه آوریل استعفا دهد. این تصمیم پس از بیش از یک روز بحث در کمیته سراسری اجرائی حزب کنگره ملی آفريقا گرفته شد.

رهبران حزب روز جمعه برای بحث در باره این اتهام که امبکی در محاکمه جاکوب زوما در ارتباط با فساد مداخله کرد، جلسه ای تشکیل دادند. کابینه آفريقای جنوبی چنین مداخله ای را از سوی رییس جمهوری یا کارمندانش تکذیب کرده است. معاون امبکی یادآور شده است که او از سر وفاداری به رییس جمهوری استعفا خواهد داد. امکان دارد چندین عضو دیگر کابینه نیز استعفا دهند.

یک قاضی جمعه پیش اتهامات فساد را بدلایل تکنیکی رد کرد. دادستان ها گفته اند آنها از این تصمیم استیناف خواهند خواست. طرفداران زوما می گویند امبکی تلاش می کرد رهبر حزب را از انتخاب بعنوان رییس جمهوری آینده آفريقای جنوبی ناامید کند. قاضی گفت بگمان او اتهامات وارد آمده بر زوما انگیزه سیاسی داشته است.

امبکی زوما را در سال ۲۰۰۵، در پی در گیری او در یک پرونده دیگر فساد، از مقام معاونت ریاست جمهوری برکنار کرد. آن اتهامات نیز بر زمینه ای تکنیکی رد شد. زوما سال پیش امبکی را از رهبری حزب کنگره ملی آفريقا برکنار کرد.

XS
SM
MD
LG