لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

بورس های جهان به برنامه آمريکا برای نجات بانکها واکنش مثبت نشان دادند


بورس های جهان در واکنش به خبر برنامه ريزی دولت آمريکا برای نجات بانکها از قرض های بد، که عاملی اصلی در بحران مالی جاری در آمريکاست، امروز، جمعه، به صحنه رونق و بالارفتن ارزش سهام مبدل شده بودند

. Nikkei شاخص بورس توکيو قريب چهار درصد، و Hang Seng شاخص بورس هنگ کنگ بيش از نه و نيم درصد بالا رفت.

در چين، شاخص بورس شانگهای با افزايشی نه درصدی به تصميم دولت در لغو ماليات بر خريد سهام، واکنش نشان داد.

سهام در سراسر اروپا نيز با قيمت هائی بالاتر معامله شد، و روسيه دو بورس عمده را که برای دو روز بسته نگاه داشته بود باز کرد.

هنری پالسون وزير خزانه داری آمريکا ديشب پس از ملاقات با نانسی پلوسی رئيس مجلس نمايندگان و ديگر قانونگذاران ارشد فاش کرد که مقامات تبادل نظر در باره تدوين قانونی را شروع کرده اند که هدف آن مقابله با ريسک ها و تلاطم های مالی است.

هری ريد رهبر اکثريت در سنا گفت انتظار دارد دولت بوش پيشنهاد خود را هرچه زودتر عرضه کند.

نگرانی از سقوط بازارهای مالی، بانک های مرکزی عمده جهان را به همکاری با يکديگر واداشته است. بانک ها از جمله بانک مرکزی آمريکا، ديروز صد ها ميليارد دلار را به بازارهای مالی تزريق کردند. آنها اميدوارند اين اقدام به بازگرداندن اطمينان به سرمايه گذاران، که در روزهای اخير شاهد تنزل شاخص های عمده سهام بوده اند، کمک کند.

مقامات همچنين اميدوارند عرضه پول بيشتر، بانک ها را به قرض دادن به يکديگر، و نيز قرض دادن به بازرگانان و سرمايه گذاران تشويق کند. بدون سيستم قرض دهی، اقتصاد می تواند راکد شود.

XS
SM
MD
LG