لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

پنج غيرنظامی و يک سرباز وابسته به ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان کشته شدند


مقامات مسئول می گويند در حوادث جداگانه ای در افغانستان در روز جمعه، دست کم پنج غيرنظامی و يک سرباز وابسته به ائتلاف تحت رهبری آمريکا کشته شدند.

ناتومی گويد هنگامی که شورشيان چند راکت را به يک پايگاه ناتو درولايت پاکتيا شليک کردند، چهارغيرنظامی و يک کودک جان خود را از دست دادند. راکت ها به هدف خود اصابت نکرد و مزرعه ای را که عده ای غيرنظامی در آن کار می کردند، مورد اصابت قرار داد.

ناتو پيشتراعلام کرده بود که نيروهای اين اتحاديه يک غيرنظامی افغان را که موفق نشده بود اتومبيل خود را که در جهت يک ستون نظامی در قندهار حرکت می کرد متوقف سازد، به ضرب گلوله از پای درآوردند.

دولت افغانستان نيروهای بين المللی را به علت قتل غيرنظاميان بارها مورد انتقاد قرار داده است.

در رويدادی ديگر، ائتلاف تحت رهبری آمريکا اعلام کرد انفجاربمبی در کنارجاده در غرب افغانستان يکی از سربازان ناتو را از پای درآورد.

***

وزیر دفاع امریکا می گوید ارتش در استراتژی جنگ در افغانستان در پی افزایش خشونت ناشی از تهدید فزاینده شورشیان بازنگری می کند.

رابرت گیتس این تصمیم را روز پنجشنبه در لندن اعلام کرد و گفت استراتژی کلی در افغانستان باید بر اساس مقتضیات منظما تعدیل شود. او گفت پنتاگون گام های مشایهی در عراق برداشت ، و وضع در افغانستان را نیز ارزیابی خواهد کرد.

گیتس که در لندن و در پی بازگشت از سفری به کابل در روز چهارشنبه با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت افزایش خشونت در جنوب وشرق افغانستان از چالش های متفاوات علیه دولت ناشی می شود، و شورشی نیست که طالبان کنترل آنرا در دست داشته باشد.

پیشتر در روز پنجشنبه، مقامات سازمان ملل متحد گفتند خشونت در جنوب و شرق افغانستان موجب شده است نزدیک به هفتاد درصد دانش آموزان به مدرسه نروند.

بگفته مقامات سازمان ملل و افغان، در چند سال گذشته حد اقل دويست و سی معلم و دانش آموز در حملات ستیزه گران کشته شدند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند خراب شدن وضع همچنین باعت شیوع بیماری فلج اطفال در این مناطق شده است زیرا پرسنل پزشکی و ماموران مایه کوب قادر نیستند به ساکنان محل دسترسی پیدا کنند. روز یکشنبه دو پزشک سازمان جهانی بهداشت که در برنامه مایه کوبی فلج کار می کردند، در یک بمب گذاری انتحاری کشته شدند.

در رویدادی جداگانه، پلیس افغانستان می گوید سربازان بین المللی بخشدار ناحیه چوره در ولایت اوروزگان و دو محافظش را کشتند.

او یک رهبر قبیله ای و دوست حامد کرزی رئیس جمهوری بود. کرزی در بیانیه ای از این حادثه ابراز تاسف کرد و مرگ بخشدار را ناشی از یک سوء تفاهم دانست.

ناتو گفت در باره این واقعه تحقیق می کند. سربازان استرالیایی که در ناتو خدمت می کنند گفتند آنها در زدوخوردی در منطقه درگیر بودند.


XS
SM
MD
LG