لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

ونزوئلا نمايندگان ديده بان حقوق بشر و منتقد چاوز را اخراج کرد


ونزوئلا دو نماینده سازمان دیده بان حقوق بشر را اخراج کرده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که سازمان در گزارشی گفت شرایط رعایت حقوق بشر در کشور در دوره ریاست جمهوری هوگو چاوز بدتر شده است.

وزارت امور خارجه ونزوئلا، میگل ویوانکو، مدیر بخش امریکا در گروه ، و معاون او دانیل ویلکینسون را به حمله به نهادهای دمکراتیک کشور و مداخله غیر قانونی در امور داخلی آن متهم کرد.

نیکولاس مادورو، وزیرامور خارجه گفت اخراج دو مقام پیامی روشن به هرکسی است که بخواهد به ونروئلا بیاید و از داخل توطئه چینی کند.

ویوانکو و ویلکینسون روز پنجشنبه گزارش مشترکی را منتشر کردند که دولت چاوز را به تبعیض علیه مخالفان سیاسی، تضعیف آزادی بیان و تشکیل انجمن، و نادیده گرفتن نیاز به یک قوه قضاییه مستقل متهم می سازد. در گزارش همچنین گفته می شود دولت سعی دارد فعالیت های فعالان طرفدار حقوق بشر را محدود کند.

وزارت امور خارجه ونزوئلا خروج ویوانکو را اعلام کرده است، با این حال روشن نیست که آیا او کشور را ترک کرده است یانه.

گزارش می گوید اجرای قانون اساسی جدید در سال 1999 می توانست وضعیت حقوق بشر را بهبود بخشد، اما دولت فرصت را برباد داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر همچنین گفت از زمان کودتای کوتاه مدت علیه چاوز در سال 2002، دولت او با بهره برداری از آن برای توجیه سیاست هایی که دمکراسی کشور را نادیده گرفته استفاده کرده است.

هوگو چاوز منتقد سرسخت دولت امریکا است و واشنگتن را متهم کرده است که از کودتا حمایت کرد. مقامات امریکائی این اتهام را تکذیب کرده اند.

XS
SM
MD
LG