لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

کره شمالی ميگويد تدارکات بازسازی رآکتور برچيده شده را شروع کرده است


کره شمالی از شروع تدارکات بازسازی يک واحد برچيده شده تسليحات اتمی خبر ميدهد و ميگويد ديگر خواستار آن نيست که از يک فهرست سياه آمريکا در مورد تروريسم حذف شود.

هيان هک بانگ ديپلمات کره شمالی اين موضوع را روز جمعه در روستای مرزی پانمونجوم مطرح ساخت.

کره شمالی در چارچوب يک توافق اتمی شش کشوری عمليات برچيدن رآکتور اتمی يونگ بيونگ را شروع کرده بود. اما در ماه اوت پس از آنکه آمريکا تصميم گرفت کره شمالی را از فهرست دولت های حامی حذف نکند، اين عمليات را متوقف ساخت.

آمريکا ميگويد کره شمالی را از اين فهرست هنگامی حذف ميکند که شرکت کنندگان در مذاکرات شش کشوری، در مورد برنامه مميزی و تصديق عمليات برچيده شدن تاسياست اتمی آن کشور به توافق رسيده باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد کره شمالی کار بازسازی يکی از تأسيسات اتمی عمده خود را آغاز کرده است، اما هنوز به مرحله عملياتی و قابل استفاده نرسيده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اظهار داشت کره شمالی به مرحله عملياتی نيروگاه اتمی خود «نزديک تر و نزديک تر» می شود و از پيونگ يانگ خواست که رسيدن به اين مرحله را متوقف سازد.

آقای هيان ميگويد مميزی و تصديق اين عمليات موضوعی جدا از تصميم گيری برای حذف کره شمالی از فهرست سياه تروريسم است. وی واشنگتن را به تحميل شرايطی يک جانبه متهم کرد که جزو توافق نبوده است.

آقای هيان برای مذاکره با کره جنوبی در باره جگونگی دريافت کمک در بخش انرژی ، به روستای مرزی پانمونجوم رفته است.

يو ميونگ هاون وزير امورخارجه کره جنوبی امروز به خبرنگاران گفت مميزی و تصديق اطلاعاتی که کره شمالی راجع به تاسياست اتمی خود ارائه ميدهد همواره بخشی از توافق بوده است.

آقای هيان همچنين با عصبانيت گزارشهای راجع به مريض بودن کيم يانگ ايل رهبر کره شمالی را تکذيب کرد و گفت اين گزارشها توسط کسانی پخش ميشود که از کشورش متنفرند.

مقامات کره جنوبی اويل اين ماه گفته بودند آقای کيم پس از سکته تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته است.

غيبت رهبر شصت و شش ساله کره شمالی در مراسم شصتمين سال تاسيس کشورش عامل اصلی در جلب توجه اذهان در جهان به چگونگی سلامتی او بود .

XS
SM
MD
LG