لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۱

موزه  پانزده  میلیون دلاری بنام بی بی کینگ، سلطان موسیقی بلوز آمریکا


این هفته، یک موزه 15 میلیون دلاری به نام "بی بی کینگ" نابغه موسیقی «بلوز» سیاهان آمریکا در یکی از شهرهای ایالت « لوییزیانا» گشوده خواهد شد. موزه ای که این سلطان بلوز، سخاوتمندانه، آن را حق پیشکسوتانی میداند که سالها پیش از او در صحنه این موسیقی قدم برداشته اند.

با گشایش موزه «بی بی کینگ» ، اهالی شهرک کوچکی در دلتای «میسی سی پی» بنام «ایندیانولا»، زادگاه آقای کینگ و جایی که او بیش از هشت دهه پیش در آن به کار طاقت فرسا در مزارع پنبه اشتغال داشته، از اینهمه تواضع و فروتنی او در شگفت اند. چرا که «بی بی کینگ» اینهفته طی سفری به لس آنجلس به خبرنگاران گفت که او تنها یک مشعل دار صحنه موسیقی بلوز بوده است و پیشکسوتانی چون «رابرت جانسون»،« جیمی راجرز»، «ممفیس اسلیم» ،«روزولت ستایک»و بسیاری دیگر نقش های اصلی را در بوجود آمدن و پایه گیری این موسیقی بعهده داشته اند.

بلوز که در نوعی نوازندگی و غزلخوانی با استفاده از نت های غم انگیزی موسوم به نت های آبی یا «بلو نوتز» ریشه دارد، یکی از درونی ترین و عرفانی ترین فرم های موسیقی است که از آوازها و نواهای بومی آفریقایی ریشه گرفته است و درهم آمیزی است از نوحه سرایی ، پرسش و پاسخ و بیان دردها و احساسات درونی.

با اینحال برای اهالی شهرک «ایندیانولا» که در طول چند دهه به «بی بی کینگ» که با نام "رایلی بی کینگ" در سال 1925 در این شهر بدنیا آمده افتخار کرده اند، بی بی کینگ همواره تنها سلطان موسیقی بلوز باقی خواهد ماند.

بی بی کینگ ، که همزمان با افتتاح موزه بلوز شهر «ایندیانولا» ر 83 ساله خواهد شد در ادامه گفتگو با خبرنگاران در لس آنجلس گفت:
«من مدتها بود که خارج از ایالتم یعنی لوئیزیانا زندگی میکردم. اما همیشه آرزو داشتم در «ایندیانولا» خانه کوچکی بسازم که پس از مرگم از آن بعنوان یک موزه کوچک استفاده بشود. اما اهالی شهر گفتند، چرا صبرکنیم ؟ بیایید همین حالا اینکار را میکنیم که خودت هم بتوانی آن را ببینی. »

موزه «بی بی کینگ» با استفاده از سرمایه های دولتی و خصوصی ساخته شده است و مقامات شهری امیدوارند که این موزه بتواند جهانگردان را به سوی این منطقه دورافتاده در غرب لوییزیانا جلب کند. این موزه 8 هزار متر مکعبی در کنار یک ماشین قدیمی پنبه پاک کنی در مزرعه ای که «بی بی کینگ» در کودکی در آن پنبه میکنده است ساخته شده و انباشته است از متعلقات خاطره انگیز اهدایی بی بی کینگ از جمله گیتاری که او آن را «خواهر لوسیل» میخواند. گیتار گیبسون سیاهی که بی بی کینگ هنوز هم بیش از ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در سال با آن بر روی صحنه موسیقی مینوازد.

XS
SM
MD
LG