لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

رییس جمهوری قبرس: مذاکرات تقسيم قدرت در قبرس بايد به تفاهم مشترک در مورد قرارداد نهايی بيانجامد


دیمیتری کریستوفیاس، رییس جمهوری قبرس، می گوید مذاکرات با قبرسی های ترک تبار برای حل مساله تقسیم جزیره تنها در صورتی موفق خواهد شد که «تفاهم مشترکی» در مورد قرار داد نهایی بدست آید.

کریستوفياس این نظر را امروز (پنجشنبه) در پی گفت و گو با محمت علی طلعت، رییس جمهوری بخش ترک نشین قبرس در دفتر سازمان ملل متحد در نیکوزیا ابراز داشت.

مذاکرات بر چگونگی اداره قبرس و تقسیم قدرت متمرکز بود.

از هنگام آغاز دوباره مذاکرات رسمی، این سومین بار است که دو رهبر به گفت و گو می نشینند. در جلسه بعدی مسائل مربوط به حقوق مالکیت بررسی خواهد شد.

هیچیک از دو طرف در باره جزییات مذاکرات نوضیحی نمی دهند، اما نماینده سازمان ملل متحد آنها را سازنده و مفید توصیف کرده است.

طلعت خواسته است مساله قبرس تا پایان سال جاری حل شود. دو طرف بر سر نوع دولتی که کشور را اداره خواهد کرد همچنان اختلاف نظر دارند. قبرسی های ترک تبار از یک فدراسیون طرفداری می کنند، در حالی که یونانی تبار ها با یک دولت مرکزی نیرومند تر موافق هستند.

قبرس از سال ۱۹۷۴ دو قسمت بوده است، در آن زمان نیروهای ترکیه در پاسخ به کودتای قبرسی های یونانی تبار،

که با هدف متحد ساختن جزیره با یونان، برپا شد، به آنجا حمله کردند. قبرسی های ترک تبار در سال ۲۰۰۴ از طرح سازمان ملل متحد برای حل مساله تقسیم جزیره پشتیبانی کردند، اما قبرسی های یونانی تبار آنرا نپذیرفتند.
XS
SM
MD
LG