لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

سازمان خواربار و کشاورزی: بالا رفتن بهای مواد غذایی موجب افزایش شمار گرسنگان جهان شده است


آمارسازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد که امروز (پنجشنبه) منتشر شد نشان می دهد ۷۵ میلیون نفر دیگر به کسانی که هم اکنون دچار کمبود مواد غذایی و گرسنگی هستند افزوده شده است. بدنبال انتشار گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد یا «فائو» حافظ غانم یکی از مدیران آن سازمان روز پنجشنبه در رم گفت، «در طول دو سال گذشته ما شاهد افزایش شمار گرسنگان جهان بوده ایم. آمار ما تاکنون حاکی از آن بود که حدود ۸۴۰ تا ۸۵٠ میلیون نفر زیر خط گرسنگی به سر می برند ولی آمار امروزاین تعداد را ۹۲۳ میلیون نشان داده یعنی افزایش ۷۵ میلیون نفر دیگر به گرسنگان جهان.»

به گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، افزایش بهای مواد غذایی هدف آن سازمان را که کاهش تعداد گرسنگان جهان تا سال ۲۰۱۵ به نصف بود، دچار سیر معکوسی کرده است.

کاستاس استامولیس یکی از اقتصاد دانان سازمان خواربار و کشاورزی گفت آمار سازمان نشان می دهد بالا رفتن مواد غذایی موجب شده ۴۱ میلیون نفر دیگر در آسیاو ۲۴ میلیون نفر در حوزه صحرای آفریقا نیز به شمار گرسنگان آن نواحی افزوده شود.

برغم این که مشکل گرسنگی در کوتاه مدت چندان قابل حل نخواهد بود هم اکنون سازمان خواربار و کشاورزی راه حل های کوتاه و دراز مدتی را در نظر گرفته است.

کاهش تعداد گرسنگان جهان نیازمند سرمایه گذاری در زیربنا و حمل و نقل و همچنین پژوهش است.

حافظ غانم افزایش محصولات کشاورزی را یکی از چاره سازهای مشکل گرسنگی خواند و گفت، «برای تغذیه جمعیت در حال رشد جهان می باید تولیدات کشاورزی تا سال ۲۰۵۰ به دوبرابر افزایش یابد. به همین دلیل ما امروز این هشدار را می دهیم زیرا اگر بخواهیم تولید مواد غذایی را در ۴۰ سال آینده دوبرابر کنیم می باید هم اکنون آغاز به کار کنیم.»

XS
SM
MD
LG