لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

لوينی انتخابات حزب حاکم اسرائيل را برد و تلاش برای نخست وزيری را شروع ميکند


تسيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل با اختلافی اندک رهبری حزب حاکم کاديما را برده است که به وی فرصت ميدهد در مقام نخستين نخست وزير زن در اسرائيل پس از گذشت بيش از سه دهه ظاهر شود.

خانم ليونی امروز، پنجشنبه در سخنرانی پذيرش رهبری حزب قول داد تلاش برای تشکيل يک دولت ائتلافی جديد را بلافاصله آغاز کند.

خانم لوينی که پنجاه سال دارد بجای اهود اولمرت نخست وزير، که در دوران نخست وزيری اش با اتهام فساد مواجه شد، رهبر حزب کاديما ميشود.

انتظار ميرود آقای اولمرت ظرف چند روز آينده برای دفاع از خود در مقابل اتهامات استعفا بدهد. با اينحال وی تا وقتی که خانم ليونی دولت ائتلافی جديدی تشکيل ندهد در مقام کفيل نخست وزيری دولت را اداره خواهد کرد.

اگر خانم ليونی موفق به تشکيل دولت ائتلافی نشود، اسرائيل به احتمال قوی خواستار برگزاری انتخابات پيش از موعد ميشود.

خانم لوينی با اکثريت يک درصد آراء در رای گيری ديروز بر رقيب اش، شائول مفاض، وزير حمل و نقل، پيروز شد. امروز اندکی پيشتر ستاد انتخاباتی آقای مفاض ضمن اعتراض به بی نظمی در بعضی از حوزه های رای گيری خواستار شمارش مجدد آرا شده بود.

نمايندگان محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی ابراز اميدواری کردند که نخست وزير آتی اسرائيل مذاکرا ت صلحی را که دو طرف در نوامبر گذشته آغاز کردند، ادامه دهد.

وسائل ارتباط جمعی در اسرائيل ميگويند بيش از پنجاه درصد از هفتاد و چهار هزار رای دهنده واجد شرايط در رای گيری چهارشنبه شرکت کرده بودند.

ليونی اگر موفق به تشکيل دولت ائتلافی شود نخستين نخست وزير زن در اسرائيل پس از گلداماير خواهد شد که از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ نخست وزير اسرائيل بود.

XS
SM
MD
LG