لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۰

خانم ليونی در رقابت جايگزينی آقای اولمرت پيشتاز است


در اسرائيل اعضای حزب حاکم کاديما امروز، چهارشنبه، برای انتخاب يک رهبر جديد رای ميدهند، و نظر سنجی ها نشان ميدهد که تزيپی ليونی وزير امورخارجه ممکن است برنده شود.

قريب هفتاد و چهار هزار عضو حزب کاديما در رای گيری امروز واجد صلاحيت رای دادن برای تعيين جايگزين اهود اولمرت نخست وزير بودند.

بموجب مقررات حزبی، کانديدائی برنده ميشود که دست کم چهل درصد آراء را کسب کرده باشد. در غير اينصورت، انتخابات مرحله دوم آنجام خواهد گرفت و از دو کانديدای پيشتاز، کانديدائی که بيشترين رای را کسب کند، برنده ميشود.

خانم ليونی و شائول مفاض وزير حمل و نقل دو کانديدای پيشتاز هستند. نظر سنجی ها نشان ميدهد که اين دو از دو کانديدای ديگر، يکی مير شيتريت وزير کشور، و آوی ديچتر وزير امنيت عمومی، کاملا جلوتر اند.

آقای اولمرت برای اتهامات فساد مورد تحقيق قرار گرفته است و قول داده است به محض روشن شدن نتيجه انتخابات حزب، استعفا بدهد. وی ارتکاب هرگونه خلافی را تکذيب ميکند.

سخنگوی دولت اسرائيل ميگويد آقای اولمرت به مذاکرات صلح با فلسطينيان تا هنگامی که در مقام نخست وزيری است ادامه ميدهد. آقای اولمرت پس از آنکه استعفا بدهد ممکن است تا تشکيل دولت جديد، هفته ها و احتمالا ماهها در مقام کفيل نخست وزيری ، دولت را اداره کند. اگر رهبر جديد حزب کاديما نتواند کابينه ای ائتلافی تشکيل دهد اسرائيل احتمالا مجبور به برگزاری انتخابات پيش از موعد خواهد شد که تشکيل دولت جديد را تا سال آينده به تعويق می اندازد.

رهبر آتی اسرائيل با چند چالش عمده و اساسی روبروست که چگونگی پيشبرد مذاکرات صلح با فلسطينيان و سوريه، چگونگی مقابله با کنترل گروه ستيزه گر حماس بر نوار غزه، و چگونگی واکنش به تهديد اتمی جمهوری اسلامی ايران از جمله آنهاست.

XS
SM
MD
LG