لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

پديده «سارا پيلين» حتی رقم فروش را نيز در اينترنت ربوده است


در حالی که دموکرات ها از بی تجربگی خانم «پيلين» در سياست خارجی آمريکا سخن ميگويند؛ «سارا پيلين» نخستين زنی که نامزد حزب جمهوری خواه برای معاونت رياست جمهوری آمريکاست؛ در اولين مصاحبه خود با شبکه خبری ای بی سی در آلاسکا روز پنجشنبه يازدهم سپتامبر از عضويت گرجستان و اوکراين در پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، شديداً پشتيبانی ميکند و در همان روز و در آنسوی آبها در همسايگی آلاسکا، ولاديمير پوتين نخست وزير فعلی و رئيس جمهوری پيشين روسيه در جمع خبرنگاران خارجی در تفرجگاه سوچی در روسيه ميگويد بايد اين مسأله را روشن کرد که هيچ گسترشی در پيمان دفاعی ناتو در رابطه با عضويت دو کشور گرجستان و اوکراين از سوی مسکو مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

دو نظر کاملاً متضاد در باره پيمان دفاعی ناتو از سوی سارا پيلين که ممکن است به کاخ سفيد راه يابد و ولاديمير پوتين که اکنون در کاخ کرملين نشسته است.

خانم پيلين در نخستين مصاحبه خود در پاسخ به اين پرسش که آيا نزديک بودن آلاسکا به روسيه يا فرماندهی گارد ملی ميتواند پاسخ کافی برای داشتن اعتبار در زمينه سياست خارجی آمريکا باشد، به مسأله انرژی اشاره کرده و آن را پايه امنيت ملی ميداند.

سارا پيلين حتی از اين هم فراتر رفته و در پاسخ به اين پرسش که اگر روسيه به گرجستان حمله کند، آيا بايد بسراغ جنگ با روسيه رفت ميگويد شايد، مگر نه اين که ناتو از هر کشوری که به آن حمله بشود؛ دفاع ميکند.

از حدود دو هفته پيش تا بحال که سناتور جان مک کين نامزد جمهوری خواه رياست جمهوری آمريکا، سارا پيلين فرماندار آلاسکا را به سمت معاون خود در برگه انتخاباتی اش معرفی کرد، معادله کاملاَ به هم خورده است. سناتور اوباما که در ماه ژوئيه شکست ناپذير بود اکنون در بسياری از ايالتها به ويژه در ايالتهائی که راًی هايشان شناور است با سناتور مک کين در رقابت تنگاتنگ است و آخرين نظر سنجی شبکه خبری سی ان ان که بر پايه نظر سنجی هفت گروه معتبر انجام ميگيرد حاکی از آنست که اکنون هر دو کانديدای رياست جمهوری آمريکا در يک سطح قرار گرفته اند.

پاسخ به اين تغييرات بسيار ساده است. ورود يک زن، آن هم يک زن جوان با انرژی و متفاوت از ساير کانديداها شور و هيجانی بوجود آورده است. برخی از کارشناسان انتخاباتی بر اين عقيده اند که شايد اين نخستين باری در تاريخ مبارزات انتخابات رياست جمهوری آمريکا باشد که يک کانديدای معاونت رياست جمهوری قادر بوده است روند مسابقه را تغيير دهد.

سارا پيلين در بين نسل جوانی از هم حزبی های خود در آلاسکا قرار گرفته است که همگی در پی تغييرات، آن هم در داخل حزب خود هستند و به همين سبب است که وی در کنار سناتور مک کين نامزد رياست جمهوری آمريکا دو شعار را برای رسيدن از ايالت آلاسکا به کاخ سفيد در واشنگتن، دنبال ميکند:

  • آمريکا در مقام اول اهميت و سپس
  • عدم وابستگی به انرژی خارجي


با اين همه، ممکن است بحران کم سابقه روز دوشنبه در وال استريت و سقوط سرسام آور بهای سهام در نيويورک و سپس در سراسر جهان باز هم معادله انتخابات رياست جمهوری آمريکا را بهم زند.

XS
SM
MD
LG