لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

گزارش تحليلی: سفر لاورف به آبخازيا و ديدار فرمانده ناتو از گرجستان


سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه از سوخومی مرکزايالت جدائی طلب آبخازيای گرجستان ديدن کرد و دولت مرکزی گرجستان نيز اين تحرک سياسی مسکو را «نمايشی کمدی» خواند. قرار است روسيه قرارداد همکاريهای نظامی و اقتصادی با آبخازيا به امضاء برساند و لاوروف در اين مورد با «سرگئی باقابپش» رهبر آن ناحيه مذاکره کرد.

انتظار می رود سرگئی لاوروف در آينده نزديک به شينوالی مرکز اوستيای جنوبی نيز مسافرت کند. به گفته وزير امور خارجه روسيه، مسکو قصد دارد مرزهای کشور روسيه با دو استان جدائی طلب گرجستان را، مانند مرزهای کشورهای عضو اتحاديه اروپا، بصورت «شفاف» در آورد، اقدامی که به مفهوم آزادی رفت و آمد فرا مرزی و قبول شهروندی دو گانه بين روسيه و مناطق مذکور است.

در خبر ديگری در رابطه با گرجستان، قرار است هيئتی به رهبری ياب دِ هوپ اسکفر، رئيس سازمان پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) امروز و فردا از تفليس پايتخت گرجستان ديدن کند.

***


سفر ی ياب دِ هوپ اسکفر به منظور برگذاری کنفرانسی از وزرای امور خارجه ۲۶ کشور عضو ناتو در پايتخت گرجستان انجام می شود، گردهمآئی که تا بحال بزرگترين علامت حاکی از حمايت آن سازمان از گرجستان در جنگ اخير ميان آن کشور با روسيه است.

هيئت اعزامی از جانب ناتو زمانی به تفليس سفر می کند که هنوز يک هزار و ۲۰۰ سرباز روس، تقريبا ۲۰ موضع استراتژيک خود را در خاک گرجستان ترک نکرده اند. قرار است هيئت اعزامی ناتو ضمن ملاقات با دولتمردان حاکم گرجی و سياستمداران مخالف، از شهر گوری گرجستان نيز ديدن کنند، شهری که بيش از يکهزار آواره بحران نظامی اخير را در خود جای داده که خاطرات برخی از آنها از شدت عمل سربازان روس در قبال غيرنظاميان گرجی خبر می دهد.

گيگا بوکريا معاون وزير امور خارجه گرجستان، هدف اصلی روسيه از تجاوز به کشورش را تمايل مسکو برای تبديل تفليس به حيات خلوت روسيه خواند، تهاجمی که به گفته او بيشتر باعث نزديکی گرجستان به اروپا شده، بحران اخير قفقاز را بحرانی با ابعاد بين المللی دانست و بر تمايل تفليس به عضويت در پيمان ناتو تاکيد کرد.

سرفرماندهی سازمان پيمان آتلانتيک شمالی قبلا با تشکيل کميسيون ناتو و تفليس عمدتا به منظور آموزش نظامی ارتش گرجستان موافقت کرده و در حاليکه برخی از گرجی ها با عضويت کشورشان در پيمان ناتو مخالف اند. تعداد ديگری اين عضويت را موجب ارتقاء امنيت گرجستان در برابر روسيه می دانند.

۳۸ روز از تجاوز نظامی روسيه به گرجستان، يکی از جمهوری های اسما خود مختار اتحاد شوروی سابق می گذرد.تجاوز نظامی کشوری که سوای وسعت سرزمينی، بعد استراتژيک، غنای منابع و جمعيت بسيار بيشتر، تنها تعداد نفرات نيروهای نظامی اش کم و بيش ۱۷ برابر ارتش کشور مدافع است، مبارزه ای نابرابر و کوتاه مدت در ماه گذشته که به آوارگی درون سرزمينی يکصد و ۹۲ هزار گرجی منجر شده است.

XS
SM
MD
LG