لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

سفر پاپ بندیکت شانزده به فرانسه پایان یافت


سفر چهار روزه پاپ بندیکت شانزده که ظهر جمعه در پاریس آغاز شده بود ، ظهر دوشنبه در فرودگاه شهر لوورد پایان گرفت . پاپ بهنگام ترک این شهر مذهبی گفت فرانسه قلب من را شاد ساخت وامیدوارم پروردگارسفری مجدد را به کشورشما برایم فراهم کند . سپس آقای فرانسوآ فی یون نخست وزیر که برای بدرقه پاپ این فاصله را از پاریس طی کرده بود ضمن اشاره به نگاه فرانسه به لائیسته خطاب به پاپ گفت شما نیمه پنهان و فراموششده انسانی را تبلور بخشیدید .

آخرین سخنرانی و دعای پاپ در شهر لوورد در برابر بیمارانی انجام گرفت که علم پزشکی پاسخ دلخواهی به آنان نداده است واین بیماران شفای خود را تنها با معجزه ممکن میدانند.

پاپ بندیکت شانزده مجموعا در این سفر چهار روزه در یازده مراسم دعا و سخنرانی شرکت کرد . پاپ در سخنرانی هایش به نکات گوناگونی اشاره کرد و گفت از ارواح پلید فاصله بگیرید تا به خداوند نزدیک شویدوی همچنین بار دیگر مخالفت کلیسا را با طلاق تکرار کرد. و در این باره گفت ازدواج پیوندی است که پروردگار آن را پذیرفته و بشرنمیتواند این پیوند را از هم بگسلد .

در فرانسه که اکثریت مردم مسیحی و کاتولیک هستندتنها هشت درصد شان به اجرای وظائف دینی وفادارند واین در حالی است که تمام مذاهب در انجام مراسم دینی خود کاملا آزاد ند.

سفر پاپ از روز جمعه آغاز شد وآقای سرکوزی و همسرش در روالی غیر معمول برای استقبال از پاپ به فرودگاه رفتند . بعد ازاین مراسم بود که رئیس جمهوری فرانسه اولین دیدار رسمی با پاپ را در کاخ الیزه انجام داد وهردو دیدگاه های خود را در برابر میهمانان و روزنامه نگاران بیان داشتند . کمی دیرتر در عصر همان روز پاپ به کالج برناردن رفت و در آنجا از سوی دو رئیس جمهوری سابق فرانسه آقایان ژیسکار دستن و شیراک و همینطور همسرانشان مورد استقبال قرار گرفت . دراین دیدار هفتصد هنرمند و روشنفکر حضور داشتند . پاپ گفت لائیستهدر زمانه ما یک ضرورت است . بندیکت شانزده که در طول این سفر تمام سخنرانی های خود را به زبان فرانسه و بدون لهجه ایراد کردهمان شب به کلیسای نتردام رفت واینبار جمعیت در بیرون سخنان پاپ را ازطریق اکران های

بزرگ دنبال کردند ودر پایان حدود نیمه شب بسیاری با شمع های روشن از همان محل با پای پیاده به دیگر مردمانی پیوستند که همگی در روز شنبه در صحن انولید در نماز و دعائی شرکت داشتند که تعداد شرکت کنندگان دویست و شصت هزار نفر اعلام شد . در این مراسم پاپ آیه هائی از انجیل به روایت یوحناو پولس را قرائت کرد وبه جوانان در پند و اندرزش گفت نا امید نباشند و در تله ظواهر گرفتار نشوند .

پاپ در دعای خود گفت در زندگی گاه وضعیتی پیش میاید که انسان به تنهائی قدرت روبرو شدن با آن را نداشته و قطعا نیاز به پروردگار را دارد. بر اساس آمار پانزده سال پیش در فرانسه سی و دوهزار کشیش وجود داشت ولی آمار سال قبل میگوید این رقم به بیست هزار و پانصد نفرتقلیل یافته است. باید گفت که رفت وآمد به کلیسا بطور چشمگیری کاهش یافتهاما در تعداد جهانگردانی که به کلیساهامیروند تغییری مشاهده نمیشود.پاپ گفت در فرهنگی که مذهب غایب باشد نقص و کمبودی فراهم آمده است.

امنیت سفر پاپ را پنج هزار پلیس و ژاندارم به عهده داشتد . در طول چهار روز اقامت پاپ در فرانسه بحث و نظر در افکار عمومی غایب نبود و اگرحزب سوسیالیست در مجموع از جنجال دوری گزید ولی از همین حزب عده ای هم ساکت ننشستند و در باره رعایت مرز حکومت و مذهب هشدار دادند . برای مثال آقای ژان لوک پلانشون سناتور از حزب سوسیالیت در روزنامه لوموند مقاله ای انتقادی داشت و در پایان استدلال هایش ،سفر پاپ را به سیاست گره زده ونوشت همانگونه که دولت در خانه خودش نشسته ، مذهب نیز بایستی در اقامتگاه خود بماند . آقای لوک فری فیلسوف و وزیر سابق که اعتقاد به وجود خداوندندارد در همان روز ورود پاپ در کاخ الیزه در مکان مدعوین نشست اما نظرش را نیز پنهان نداشت که به عقیده او فلسفه خود یک مذهب و یک باور روحانی است. وی سپس به این نکته اشاره میکند که در لائیسته اعتقاد مکان دیگری دارد و هر جامعه ای که مذهب را کنار بگذارد به فلسفه بیشتر رو خواهد آورد واین نظر اوکاملا با نظر پاپ در تضاد قرار میگیرد.

به هر حال در بسیاری از مراسم ، شهردار پاریس آقای برتران دولانوئه که او نیز سوسیالسیت است حضور صمیمانه داشت ودر عوض سخنگوی حزب سوسیالیست آقای ژولین دری گفت به نظر او مذهب یک فریضه شخصی است و آقای سرکوزی رئیس جمهوری در همان روز اول اظهار داشت به نظر او گفتگو با مذاهببخشی از لائیسته است و اگر انتقاد و رضایت را در انصاف و برابری بخواهیم نقل کرده باشیم این جمله هم از یک عابر کوچه و بازار است که میگوید

وقتی آسمان باورتان را لمس کردید بهترین کار سکوت است.

XS
SM
MD
LG