لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

تکزاس پس از طوفان دريائی آيک صحنه بزرگترين عمليات نجات و امداد است


در آمريکا امدادگران در هلی کوپترها ، قايق ها و کاميون های شاسی بلند در شهرهای ساحلی ايالت جنوبی تکزاس به کمک کسانی شتافته اند که در جريان عبور طوفان دريائی عظيم و ويرانگر آيک به دستورهای تخليه اعتنا نکردند و گير افتاده اند.

پرزيدنت بوش امروز، يکشنبه گفت عمليات نجات و امداد در راس اولويت هاست. ريک پری فرماندار ايالت تکزاس روز شنبه گفته بود بزرگترين عمليات نجات و امداد در تاريخ اين ايالت در مناطقی در جريان است که صحنه بيشترين ضربات آيک بود. وی از انجام بيش از هزار مورد عمليات نجات و امداد در نخستين روز پس از رسيدن اين طوفان خبر داد. مقامات ميگويند هزاران نفر ممکن است تا رسيدن امدادگران مجبور باشند چندين روز در خانه هايشان بمانند.

طوفان دريائی آيک، با وسعتی به اندازه ايالت تکزاس، روز شنبه اين ايالت را در بر گرفت.

آيک در هوستون ، چهارمين شهر بزرگ آمريکا، بسياری از خانه ها و کسب و کارها را زير سيل برد و شبکه برق رسانی به ميليونها نفر را از کار انداخت.

پرزيدنت بوش با اعلام وضعيت اضطراری در تکزاس و بخش هائی از ايالت لوئيريانا امکان استفاده از کمک های دولت فدرال را برای آسيب ديدگان در هر دو ايالت فراهم ساخت. پرزيدنت بوش ميگويد روز سه شنبه برای ابراز همدردی و حمايت از آسيب ديدگان به تکزاس ميرود.

آيک اکنون قدرت ناشی از وزش بادهای شديد درونی خود را از دست داده است اما در مسير عبور از نواحی شمالی و شرقی کماکان به ريزش باران هائی سنگين ادامه ميدهد.

گزارشهای مقدماتی از کشته شدن دست کم دو نفر در جريان ضربات آيک به مناطق ساحلی آمريکا در خليج مکزيک حکايت دارد.

هواشناسان ميگويند آيک در ايالت های تکزاس، لوئيزيانا، آرکانزا و ميسوری، علاوه بر بارندگی های شديد ممکن است گردبادهائی نيز ببار آورد.

آيک چهار ميليون تکزاسی را از شهر ساحلی گالوستون گرفته تا هوستون بی برق ساخته است. مقامات ميگويند چند هفته طول می کشد تا برق رسانی بطور کامل از سر گرفته شود.

درهوستون مقررات منع عبور و مرور از ساعات نه شب تا شش بامداد برقرار شده است.

XS
SM
MD
LG