لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

پرزیدنت بوش: مردم ایران شایسته تر از آن هستند که از جهان منزوی باشند


مردم ایران همچنان از سختی های اقتصادی ناشی از سهل انگاری دولت، سوء مدیریت، و به مسخره گرفته شدن معیارهای بین المللی به ازای رفتار مسئولانه، رنج می کشند.

بانک مرکزی ایران در این ماه اعلام کرد که نرخ تورم از رقم بيست و شش و يک دهم درصد در ژوئیه بالاتر رفت و در ماه اوت به بيست و هفت و شش دهم درصد رسید. قیمت کالاهای اساسی مانند غلات، گوشت و نان طی سال گذشته بشدت افزایش یافته است. اقتصاددانان در داخل و خارج ایران، سوء مدیریت دولت را مسئول بالا رفتن نرخ تورم دانسته اند. خاموشی های ناشی از کمبود نیروی برق در کشور نفتخیز ايران بر مشکلات مردم می افزاید.

اعلام بالا بودن نرخ تورم در ماه اوت در پی انتشار گزارش صندوق بین المللی پول در مورد ایران صورت گرفت. در این گزارش گفته می شود تحریم های بین المللی نیز در مشکلات اقتصادی ایران موثر است. سازمان ملل متحد سه دور تحریم های اقتصادی علیه ایران، بدلیل خودداری تهران از انجام درخواست های سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، وضع کرده است. شورای امنیت اینک تحریم های بیشتری را در دست بررسی دارد.

ایالات متحده نیز راسا یک سلسله تضییقات مالی برقرار کرده که دسترسی جمهوری اسلامی به سیستم مالی بین المللی را محدود می کند. صندوق بین المللی پول در گزارش خود گفت تحریم های سازمان ملل متحد و ایالات متحده علیه برخی از نهادهای ایران مشکلاتی برای دریافت اعتبارات و پرداخت ها بوجود آورده، سرمایه گذاری خارجی را کاهش داده و بر سود بخش بودن موسسات مالی، که هدف تحریم ها قرار گرفته اند، تاثیری منفی داشته است.

پرزیدنت بوش می گوید هدف تحریم ها دولت جمهوری اسلامی است، نه مردم ایران. وی اضافه می کند:

*** در حقیقت، ما می خواهیم مردم ایران پیشرفت کنند و شکوفا شوند. به نفع ما است که در آنجا یک جامعه امیدوار وجود داشته باشد. این دولت است که آنها را از جایگاه برحقشان در جهان محروم کرده است.

پرزیدنت بوش گفت اگر رژیم ایران برنامه غنی سازی را به گونه ای قابل تایید متوقف کند، راهی بهتر برای پیشرفت وجود دارد. او گفت رژیم ایران تاکنون راهی انتخاب کرده است که برای مردم ایران خوب نیست. آنها شایسته تر از آن هستند که از جهان منزوی باشند.

XS
SM
MD
LG