لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۸

نخست وزیر اسرائيل در مورد حفظ امینت مناطق مرزی هشدار داد


همزمان با آغاز بحث کابینه اسرائیل بر سر پرداخت پاداش به ساکنان آبادی های یهودی نشینِ کرانه باختری رود اردن در صورت تخلیه آبادی ها، اهود اولمرت نخست وزیر آن کشور در مورد حفظ امینت مناطق مرزی و جلوگیری از درگیری میان اسرائیلی ها و فلسطینیان هشدار داد.

یک روستای واقع در نزدیکی نابلس درکرانه باختری رود اردن، ديروز (شنبه) صحنه درگیری میان ساکنان آبادی های یهودی نشین با فلسطینیان بود. یک گروه مدافع حقوق بشر در خاورمیانه، ویدیویی از درگیری را در اختیار خبرگزاری اسوشیتدپرس قرار داده است. گفته می شود گروه حقوق بشر دوربین فیلمبرداری را در اختیار یک خانواده فلسطینی قرار داده؛ و صحنه حمله اسرائیلی ها، از داخل خانه گرفته شده است.

به گزارش ارتش اسرائیل درگیری پس از آن رخ داد که یک مرد فلسطینی، یک پسر نه ساله اسرائیلی را در نزدیکی شهرک یهودی نشین ایتار مضروب کرد. دستکم شش فلسطینی در درگیری مجروح شدند، و به بیمارستانی در نابلس انتقال یافتند.

در حمله مهاجمان اسرائیلی به تعدادی از منازل فلسطینیان نیز خسارت هایی وارد آمد.

در جلسه روز یکشنبه کابینه اسرائیل، اولمرت با محکوم کردن اقدام مهاجمان اسرائیلی، که وی از آنان به عنوان «اوباش» نام برد، گفت در اسرائیل برنامه ای علیه «ساکنان غیر یهودی» وجود ندارد. اهود اولمرت افزود، مقامات مجری قانون، پلیس، و نیروهای امنیتی وظیفه خود را در صورتی که یک فرد یهودی مورد حمله قرار گیرد، به خوبی می دانند. ارتش نیز برای مقابله با تروریستها آماده است، و اجازه نخواهند داد مردم اجرای قانون را رأساً در دست گیرند.

یولی تامیر، وزیر آموزش اسرائیل، نیز از این رویداد ابراز تأسف کرد و گفت، «همه ساکنان این سرزمین– چه ساکنان یهودی نشین ها و چه فلسطینیان – حق دارند در امنیت زندگی کنند.»

با شروع بحث در کابینه اسرائیل در مورد دادن پاداش به ساکنان یهودی نشین های حاشیه کرانه باختری رود اردن در صورت تخلیه شهرک ها، دنی دیان نماینده ساکنان آبادی ها گفت هیچکس در ازای دریافت پول حاضر به تخلیه محل سکونت خود نیست.

در خبری دیگر، در روستایی در نزدیکی بیت اللحم در کرانه باختری، صدها نفر در مراسم تدفین یک پسر شانزده ساله فلسطینی شرکت کردند. وی روز شنبه به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی در بیت اللحم کشته شده بود.

XS
SM
MD
LG