لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

والی ولايت لوگر افغانستان در انفجار بمب از راه دور کشته شد


پلیس افغانستان می گوید در انفجار بمبی که از راه دور کنترل می شد، عبداله وردک فرماندار ایالت لوگر کشته شد.

در این انفجار که روز شنبه در شهر پغمان در حدود بيست کیلومتری کابل روی داد، و طالبان مسئولیت آنرابر عهده گرفته است، راننده و دو محافظ فرماندار نیز کشته شدند.

بگفته یک مقام پلیس محلی، وردک زمانی که بمب در نزدیکی خانه اش منفجر شد، رهپسار دفتر کار خود بود. او پیشتر نیز هدف یک سوء قصد نافرجام قرار گرفته بود.

وردک وزیر کابینه حامد کرزی رییس جمهوری بود و نیروهای افغان را در کنار سربازان آمریکائی در جریان حمله هفت سال پيش به افغانستان هدایت می کرد.

او دومین فرماندار افغان است که در سالهای اخیر کشته می شود.

روز جمعه فرماندار ايالت فراه گفت در حمله ستیزه گران طالبان به کاروان اتومبیل های یک شرکت خصوصی امنیتی آمریکائی ده ستیزه گر و پنج گارد افغان کشته شدند. مقامات بر این عقیده هستند که سه گارد نیز در پی زدوخورد ربوده شدند.

در خبری دیگر، وزارت کشور افغانستان گفت سه مرد باتهام ارائه اطلاعات نادرست به سربازان بین المللی دستگیر شده اند. این اطلاعات موجب شد هواپیماهای امریکا ماه پیش به حملاتی که چندین غیر نظامی را کشت دست بزنند.

مقامات افغانستان و سازمان ملل متحد می گویند در این حملات نود تن، که اکثرا کودک بودند کشته شدند. آامریکا گفته است بین پنج تا هفت نفر جانسپردند، با این حال موافقت کرده است در تحقیقات خود باز نگری کند.

XS
SM
MD
LG