لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

گزارش: مراسم يازدهم سپتامبر در افغانستان


در سالروز حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، اولين رئيس جمهوری افغانستان ضمن تسليت به بازماندگان قربانيان آن حوادث بر عزم کابل جهت ادامه همکاری با واشنگتن، و بر اهميت تصميمِ افزايش تعداد نيروهای آمريکائی در افغانستان بعنوان عاملی برای شدت بخشيدن به مبارزه عليه تروريسم، تاکيد کرد.

سربازان آمريکائی مستقر در پايگاه ايگرز در کابل نيز در مراسم هفتمين سالروز حوادث ۱۱ سپتامبر شرکت کردند، حوادثی که به سقوط دو برج تجارت جهانی در نيويورک و تخريب بخشی از ساختمان وزارت دفاع آمريکا در واشنگتن منجر شد و بجز ۵۵ نظامی آمريکائی، بقيه تقريباً ۳ هزار تلفات اين حوادث را غير نظاميان تشکيل می دادند.

سرهنگ کودی اسميت، از افسران آمريکائی مستقر در افغانستان از تلفات غير نظاميان در ۱۱ سپتامبر بعنوان محرکی برای مبارزه در راه آزادی نام برد، و سرلشگر رابرت کاون، از فرماندهان نظامی اين کشور در کابل با اشاره به حملات تروريستی در نقاطی مانند بالی اندونزی و روسيه و مادريد و لندن و اسرائيل و مصر و عراق و ترکيه، اين تهاجمات را خطری جهانی خواند.

بر اساس تصميم پرزيدنت بوش در اين هفته، اين کشور قصد دارد تعداد سربازان آمريکائی مستقر در افغانستان را افزايش داده و با بيش از دو برابر کردن ارتش آن کشور/ تعداد سربازان افغان۴ را به يکصد و ۳۴ هزار نفر برساند.

در چند ماه گذشته، تعداد تلفات سربازان آمريکائی در افغانستان مستمرا از رقم مشابه در عراق پيشی گرفته، و به درخواست ژنرال ديويد مکيرمن فرمانده نيروهای ناتو در افغانستان، واشنگتن بزودی بين ۱۲ تا ۱۵ هزار تن از سربازان آمريکائی مستقر در عراق را مامور خدمت در افغانستان خواهد کرد. نيروئی که به همراه ارتش ٥٠ هزار نفری آن کشور، نيروی ناتوی ۴۷ هزار نفری، فرماندهی مستقلی از ۱۸ هزار سرباز آمريکائی، و واحدی ضد تروريستی به استعداد ٨ هزار نفر از نيروهای مخصوص اين کشور، مأموريت مشترک مبارزه با تروريست ها در افغانستان را بعهده دارند.

XS
SM
MD
LG