لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

بنظر نميرسد خانم پيلين در روياروئی با جوبايدن رقيب کارآزموده خود نگران باشد


در حالی که آمريکا خاطره کسانی را گرامی ميدارد که در حمله های تروريستی يازدهم سپتامبر به نيويورک و واشنگتن در هفت سال پيش جان خود را از دست داده اند؛ نقش تاريخی خانم پيلين و تاًثير آن در مبارزات رياست جمهوری آمريکا همچنان مورد بحث و گفتگوست.

وی که در نخستين روز برگزاری کنوانسيون حزب جمهوری خواه با دو مشکل بارداری دختر ۱۷ ساله خود و ماجرای اخراج يک پليس راه و احتمال سوء استفاده از قدرت در آن مواجه شده بود؛ همچنان با شور و هيجان بی سابقه ای به همراه سناتور مک کين به فعاليت های انتخاباتی اش ادامه ميدهد.

سارا پيلين جوان ترين فرماندار ايالت آلاسکا، تنها زنی است که طی حدود پنج دهه گذشته بر کرسی فرمانداری آن ايالت نشسته است. وی در مبارزات انتخابات رياست جمهوری آمريکا توجه بسياری از محافظه کاران حزب جمهوری خواه را که ميانه چندانی با سناتور مک کين نداشته اند؛ به خود جلب کرده است.

خانم «پيلين» پس از فعاليت های انتخاباتی اش در کنار سناتور جان مک کين در ايالت های کليدی، به آلاسکا بازگشت تا پسر ۱۹ ساله اش را برای خدمت در آرتش آمريکا راهی عراق کند.

وی به ايالتی باز گشت که بين کانادا و روسيه واقع شده است. کانادا دارای روابط بسيار نزديکی با آمريکاست اما همسايه ديگر آلاسکا، يعنی روسيه هر چند که منافع مشترکی با ايالات متحده دارد اما اختلاف نظرهای پيچيده ای نيز بين اين دو کشور هميشه وجود داشته است.

روسيه پس از حمله اخيرش به جمهوری گرجستان، جمهوری ای که يک دموکراسی نو پا را تمرين ميکند و مورد حمايت شديد آمريکاست، سخن از بی تفاوتی در بوجود آمدن احتمالی يک جنگ سرد ديگر بميان آورده و با توجه به موضع شديد سناتور مک کين در روياروئی با حمله روسيه به گرجستان نفش خانم پيلين ميتواند برجسته تر بشود.

با اين که بنا بر گفته برخی وی دارای تجربه لازم در سياست خارجی آمريکا نيست با اين همه در روز دوم ماه آينده ميلادی، ماه اکتبر، آگاهی خانم «پيلين» برای نخستين بار در مناظره با سناتور بايدن رقيب وی از حزب دمکرات مورد سنجش راًی دهندگان آمريکائی قرار خواهد گرفت.

در مناظره با سناتوری که علاوه بر رياست کميسيون خارجی سنای آمريکا، تجربه پر بار امنيت ملی را نيز بهمراه خود دارد.

با اين همه فرماندار جوان آلاسکا سال ها رئيس کميسيون ذخائر نفت و گاز آن ايالت بوده و به مسائل مربوط به انرژی کاملاً آگاه است و اقتصاد انرژی را ميداند. مسئله ای که بی شک يکی از مهمترين مسائل مورد بحث در مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری آمريکا در سال جاری خواهد بود و اينجاست که نفش کليدی خانم «پيلين» با اين که گفته ميشود تجربه ای در سياست خارجی ندارد؛ ميتواند خود را نشان دهد.

XS
SM
MD
LG