لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

ديک چينی: تصميم به ملحق شدن يا نشدن به ناتو حق مردم اوکراين است


دیک چینی معاون رئیس جمهوری آمريکا اخیرا برای ابراز پشتیبانی ایالات متحده از امنیت اوکراین و حق آن کشور در تعیین سرنوشت و چگونگی اداره امور خود، به آنجا رفت.

آقای چینی گفت آمريکا پیامی روشن برای اوکراین دارد: برای تقریبا دو دهه ما در کنارتان بوده ایم و شما را در حفظ استقلال، حاکمیت و پیوستن به جامعه بین المللی یاری داده ایم. آمريکا تصمیم دارد پیوندهایش را با اوکراین نه تنها امروز، بلکه برای بلند مدت تقویت کند.

آقای چینی در مورد هجوم روسيه به گرجستان گفت: مردم گرجستان به ایالات متحده و اوکراین و بقیه جهان آزاد چشم دوخته اند تا از آنها در این زمان آزمون بزرگ حمایت کنند و ما باید به این درخواست پاسخ دهیم.

اوکراین در سال ۱۹۹۱ در پی فروپاشی اتحاد شوروی اعلام استقلال کرد. از آن هنگام، سخت تلاش کرده است دستاورهای دمکراتیک خود را استحکام بخشد. توسعه مناسبات نیرومند همکاری و امنیتی در سراسر اروپا و منطقه آتلانتیک، یک جنبه مهم این کوشش بوده است. آقای چینی یک رابطه استراتژیک نزدیکتر را بسود همه توصیف کرد.

ایالات متحده و ملت های اروپایی بعنوان کشورهای آزاد، بر این باورند که زنان و مردان حق دارند در فضائی بدون تهدید استبداد، باجگیری اقتصادی، یا هجوم نظامی یا ارعاب زندگی کنند.

معاون ریاست جمهوری آمريکا گفت: بهترین امید اوکراین برای غلبه بر این تهدیدها این است که، نخست و بالاتر از همه در داخل، و بعد با دمکراسی های دیگر متحد شود.

اوکراین آشکارا از آرمان آزادی در سراسر جهان پشتیبانی می کند. آنگونه که پرزیدنت بوش چند ماه پیش در کیف گفت اوکراین تنها کشور غیر ناتو است که از هر ماموریت ناتو، از افغانستان تا کوزوو، پشتیبانی می کند. مردم اوکراین حق دارند در این باره که آیا می خواهند به ناتو ملحق شوند یا نه تصمیم بگیرند. آقای چینی گفت: ناتو حق دارد از اوکراین زمانی که آماده باشد و در وقت مناسب، دعوت کند به اتحادیه بپیوندد.

او گفت: مردم اوکراین، که به استقلال رسیده اند، فصلی جدید و مهم در تاریخ سرزمین خود را تدوین می کنند، که مفاهیمی مهم نه تنها برای اوکراین، بلکه برای صلح و امنیت آینده جهان ما خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG