لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

وزيران خارجه ايران و روسيه همکاريهای اتمی را همزمان با نگرانی های غرب بررسی کردند


وزيران امورخارجه جمهوری اسلامی ايران و روسيه همزمان با نگرانی های غرب در مورد همکاريهای اتمی دوکشور، در مسکو مذاکره کرده اند.

پيش از مذاکرات امروز، جمعه، خبرگزاری روسی ايترفکس اظهارات سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه را نقل کرد که گفته بود وی و منوچهر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ايران در باره تکميل نخستين نيروگاه برق اتمی ايران توسط يک شرکت دولتی روسيه مذاکره ميکنند. لاوروف به اينترفکس گفت همکاری برای اين نيروگاه در دست ساختمان در بند بوشهر پيشرفت خوبی دارد.

پيشتر در هفته گذشته، رئيس شرکت روسی سازنده نيروگاه گفته بود تدارکات برای راه اندازی نيروگاه در مراحل نهائی است. وی گفت پس از چند اقدام فنی در ماههای آينده ، عمليات نيروگاه به مرحله ای بازگشت ناپذير ميرسد .

برنامه راه اندازی نيروگاه در جلسه روز بيست و نهم سپتامبر کارشناسان اتمی دو کشور تنظيم ميشود.

لاوروف و متکی قرار بود در باره منازعه روسيه در گرجستان، تجارت دوجانبه، و مسائل مرتبط با عراق و افغانستان نيز تبادل نظر کنند.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد هدف برنامه اتمی اش توليد برق است. اما آمريکا و متحدانش تهران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده اند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است روز دوشنبه راجع به عملکرد اتمی تهران گزارشی منتشر کند. آخرين گزارش آژانس که در ماه مه منتشر شد حاوی نگرانی هائی راجع به برنامه تسليحاتی جمهوری اسلامی ايران بود.

XS
SM
MD
LG