لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۱

کرزی: تلفات غیر نظامیان در حملات نیروهای بین المللی کاملا متوقف شود


مقامات افغانستان می گویند در حمله یک بمب انداز انتحاری در شهر قندهار، دست کم دو تن کشته شده اند.

بگفته مقامات، بمب انداز امروز (پنجشنبه) یک خود رو پر از مواد منفجره را به کاروان اتومبیل های یک شرکت امنیتی خصوصی کوبید. دو رهگذر جان سپردند و چهار نفر دیگر مجروح شدند. مسئولیت این حادثه را تاکنون کسی بر عهده نگرفته است.

در رویدادی دیگر، وزارت دفاع بریتانیا گفت یک سرباز بریتانیایی ديروز هنگامی که در نزدیکی شهرک موسی قلعه در ایالت هلمند سرگرم گشت زنی بود، در انفجاری کشته شد. برای پی بردن به علت انفجار تحقیقاتی در جریان است.

در خشونتی دیگر، ائتلاف به فرماندهی امریکا می گوید نیروهای آن روز چهارشنبه به مجتمع جانشین فرمانده در شبکه یک گروه طالبان برهبری جلال الدین حقانی در ایالت خوست حمله کردند. در این عملیات یک ستیزه گر بازداشت شد.

ائتلاف امروز اعلام کرد سربازانش همچنین یک رهبر القاعده را که گویا به قاچاق جنگجویان خارجی به افغانستان کمک می کرد در ایالت غزنی هدف گرفتند. در زدوخوردی که متعاقبا روی داد، چندین ستیزه گر کشته شدند.

روز پنجشنبه همچنین حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در باره سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در امریکا و حمله نیروهای امریکا به افغانستان که به سرنگونی دولت طالبان منجر شد، اظهار نظر کرد. وی در کابل به خبرنگاران گفت افغانستان هنوز رنج می کشد و او می خواهد تلفاتی که در حملات نیروهای بین المللی به غیر نظامیان وارد می آید نه تنها کاهش یابد، بلکه کاملا متوقف شود.

رییس جمهوری افغانستان همچنین گفت او از تغییر در استراتژی امریکا برای هدف گرفتن ستیزه گرانی که از یک منطقه مرزی در پاکستان دست به حمله می زنند استقبال می کند. کرزی گفت به چنین تغییری نیاز است، زیرا به سربازان اجازه می دهد به مناطقی که ستیزه گران در آنها آموزش می گیرند و مخفی می شوند بروند و آنها را از بین ببرند.

XS
SM
MD
LG