لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

جمهوری خواهان درتلاش برای جذب آرای رای دهندگان جوان


گرگ فلاکوس – خبرنگار صدای آمریکا - مینه سوتا

باراک اوباما، نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات موفق شده است توجه و حمایت گسترده و عظیم رای دهندگان جوان و دانشجویان را به خود جلب کند.
بسیاری از این جوانان داوطلبانه در مبارزات انتخاباتی اوباما فعالیت کرده اند.
از سویی دیگر، جمهوریخواهان، همزمان نیزدرتلاشند توجه جوانان و درنهایت آرای آنها را بدست آورند.
مایک هاکه بی ، کاندیدای پیشین ریاست جمهوری و فرماندارآرکانزاس، در گردهمایی با حضور «جمهوریخواهان جوان» سراسر کشور دررستورانی
درمینیاپولیس، در مورد اهمیت جذب رای دهندگان جوان برای پیروزی جمهوری خواهان درانتخابات ریاست جمهوری سخنرانی کرد.
هاکه بی، جان مک کین، کاندیدای حزب جمهوری خواه را مردی دارای شخصیت ویژه والگویی برای همه مردم آمریکا نامید. وی انتخاب سارا پیلین، فرماندار آلاسکا بعنوان نامزد معاون رییس جمهوری را ستود و او را را قهرمان اصلاحات و مخالف سقط جنین خواند.
هاکه بی با اشاره به تند باد دریایی باد «گوستاو» که اخیرا"سواحل خلیج را درهم کوبیده، بر اهمیت زندگی بشر تاکید کرد.
هاکه بی به خبرنگاران گفت نسل جوان، نمایانگرآینده حزب جمهوریخواه و کشور است و این حزب برای جذب آرای آنها تلاش خواهد کرد.
وی گفت: « نتایج انتخابات ریاست جمهوری، بیش ازآنچه که برهم نسلان من تاثیرگذارباشد، برای آینده نسل جوان سرنوشت ساز خواهد بود.
بنابراین تردیدی نیست که آرای جوانان، نقش کلیدی دراین انتخابات خواهد داشت.
من بر این باورم بسیاری ازجوانان این واقعیت را درمی یابند و به این درک نائل شده اند که این نسل، نیازمند فردی همچون جان مک کین است که چندان جوان نیست، اما نیازهای آینده کشوررا درک می کند. به همین دلیل وی بهترین کاندیدای ریاست جمهوری ست.»
لوک اورلاندو، اهل شهر منویل درایالت تگزاس، یکی ازافرادی ست که درگردهمایی «جمهوری خواهان جوان» در رستوران شرکت داشت.
لوک ۱۴ ساله است و برای رای دادن واجد شرایط نیست. اما وی تصمیم دارد داوطلبانه، به حزب جمهوری خواه کمک کند.
گرچه لوک اطمینان دارد جان مک کین، اکثریت آرای رای دهندگان ایالت تگزاس را کسب خواهد کرد، اما درعین حال می گوید رقابت های دیگرایالتها نیز حائزاهمیت هستند.
لوک رونالدو می گوید:« فراموش نکنیم که رقابت جمهوری خواهان به انتخابات ریاست جمهوری محدود نمی شود. انتخابات ایالتی نیز اهمیت زیادی دارد.»
تحلیل گران سیاسی براین باورند، بعید به نظر می رسد جمهوری خواهان بتوانند جذابیت واشتیاقی را که باراک اوباما درنسل جوان آفریده، پدید آورند.
انتظار می رود، حزب دموکرات ۶۰ درصد آرای رای دهندگان، رده سنی بین ۱٨ تا ۳۰ سال را از آن خود کنند.
اما اوباما، تنها کاندیدای حزب دموکرات نیست که رای دهندگان جوان را به شورو هیجان آورده است.
دکتر ران پال، پزشک و نماینده کنگره جنوب تگزاس، که حتی برای دستیابی به آرای کافی در نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری امسال با شکست روبرو شد، نیزازحمایت میلیونها شهروند این منطقه برخورداراست که بسیاری از آنها کمتر از۳۰ سال سن دارند.
پال در سالن بزرگی در مینیاپولیس گردهمایی برگزار کرد.
کوین دوول، جوان ۱٧ ساله اهل سکرامنتو ایالت کالیفرنیا نیز در آن حضور داشت.
دوول می گوید:« دکتر پال، یاس و بی اعتنایی بیمارگونه مرا درمان کرد. من نه تنها نسبت به حزب دموکرات بی اعتماد شده بودم، بلکه به طورویژه سیاستهای جمهوری خواهان نیز توجه مرا به خود جلب نمی کرد.
زمانیکه با دکتر پال آشنا شدم، دریافتم او با دیگرسیاستمداران تفاوتهای عمده ای دارد.»
دوول می گوید ران پال، نمایانگردیدگاههای لیبرال و آزاداندیشانه دولت خرد و غیرمداخله جو در سیاست خارجی ست، که مورد توجه نسل جوان قرارمی گیرد.
وی درعین حال تاکید می کند، افرادی که از پال حمایت می کنند به دیدگاهها و آرمانهای وی باور دارند و لزوما" افرادی که ازپال حمایت می کنند به شکست وی در دستیابی به نامزدی حزب جمهوری خواه توجهی نمی کنند.
دوول می گوید:« از دیدگاه ما، پال درمقام یک فرد مطرح نمی شود، بلکه نمایانگر یک جنبش است و گردهمایی اخیر در واقع، تلاش برای رساندن پال به مقام رییس جمهوری نیست و ما کاملا" آگاهی داریم که وی نامزدی حزب را کسب نخواهد کرد. این مبارزه، برای دستیابی به آزادی ست.»

XS
SM
MD
LG